Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TAQA gitti Slovak ve Taylandlılar geldi

Abu Dabili TAQA'nın Afşin-Elbistan'da yatırım erteleme kararının ardından yabancı yatırımcılar sıraya girdi. Konya'da kurulacak 8 milyar $'lık santral için Slovak HBP, Istroenergo ile Taylandlı Singh anlaşma imzaladı

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Abu Dabi merkezli enerji devi TAQA'nın Türkiye'ye yapacağı 12 milyar dolarlık yatırımı askıya almasının ardından yabancılar sıraya girdi. Konya Karapınar'da yaklaşık 1.8 milyar ton kömür rezervine sahip sahada elektrik üretmek için Slovak HBP, Istroenergo ile Taylandlı Singh Ortak Girişim Grubu Enerji Bakanlığı'na bağlı Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ile ön anlaşma imzaladı. İki şirket, şimdi sahaya ilişkin teknik bilgileri ve kömür kaynaklarını incelemeye alacak. Ardından yapılacak yatırımla ilgili teknik ve finansal fizibilite çıkarılacak.

ÖN ANLAŞMA İMZALANDI
Enerji Bakanlığı yetkilileri, şirketlerin ciddi bir ilgisi olduğunu belirterek, "Müzakereler için 'memorandum' olarak adlandırılan iyi niyet işbirliği protokolü imzalandı. Şirketler yakın zamanda görüşmelere başlayacak" dedi.

NÜKLEERDEN BÜYÜK KAPASİTESİ VAR
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Konya Karapınar'da 5 bin megavatlık bir elektrik kapasitesinin hayata geçirilmesi için havza çalışması yaptığını vurgulamış ve "7-8 milyar dolarlık yatırım yapılmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 5 bin megavat olması planlanan ve Karapınar'da hayata geçecek santral, 20 milyar dolar yatırımla hayata geçmesi planlanan nükleer santralden daha büyük kapasiteye sahip olacak. Yatırımın hayata geçmesiyle inşaat sürecinde binlerce kişiye iş imkânı doğacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TAQA gitti Slovak ve Taylandlılar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN