Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar çözüm sürecini desteklesin

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Doğu ve Güneydoğu'da bankaların kredi konusunda isteksiz davranmasına tepki gösterdi. Bahçıvan, "Bankalar çözüm sürecinde daha fazla sorumluluk sahibi olmalı, elini taşın altına sokmalı" dedi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) yeni meclis ve yönetimi ilk şehir dışı gezisini Diyarbakır'a yaptı. Yatırım olanaklarını araştırmak ve çözüm sürecine katkı sağlamak amacıyla bölgeye gelen İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve İSO üyeleri, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde bölgedeki işadamlarıyla buluştu. Sanayi ve ekonomisini, ağırlıklı olarak İstanbul, Bursa ve Kocaeli üçgenine sıkıştırmış Türkiye gerçeğinin önümüzdeki yıllarda kırılmaya başlayacağını belirten Bahçıvan, bölgeler arasındaki ekonomik gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinin bölgeye yaptığı olumlu havaya vurgu yapan Bahçıvan, sürecin bankalar tarafından yeterince desteklenmediğini vurguladı. Bölgenin finansal erişime ulaşmakta sıkıntı yaşadığını belirten Bahçıvan, ipoteklerin yüksek teminata bağlanmasını eleştirdi. Bahçıvan, "Bu süreçte herkes gibi bankalar da elini taşın altına sokmak zorunda. Türkiye en önemli sorunlarından birini çözmeye çalışırken bankalar daha fazla sorumluluk sahibi olmalı. Ülke genelinde olduğu gibi bu bölgede de bankalar vakit kaybetmeden üretim ve yatırımı destekleyen bir anlayışa yönelmeli" dedi.

Ekonomik akıl önemli
Ortadoğu'da yaşanan olumsuzluklara da değinen Bahçıvan, Suriye'deki çatışma ve istikrarsızlığın en çok bölge ekonomisini etkilediğini söyledi. Sınır ticaretinin bölge ekonomisinin can damarlarından birini oluşturduğunu vurgulayan Bahçıvan, "Ekonomik akıl barışa giden yolu kısaltır. Sınırlarımız dışında barışı ararken, içeride yaşanan barışı geliştirmek şart" diye konuştu.

Bölge barışın tadını aldı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı organizasyonda çözüm sürecinin önemine vurgu yapıldı. Süreçle birlikte Doğu ve Güneydoğu'nun barışa odaklandığını belirten Bakan Mehdi Eker, "Diyarbakır başta olmak üzere bölge barışın tadına vardı. Kim bu süreci engellemeye kalkarsa şunu bilsin ki bu halk onu affetmez. Çözüm süreci bölgeye işadamlarının ilgisini artırdı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar çözüm sürecini desteklesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN