Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THK Üniversitesi polis için İHA yaptı

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda yapılan ve test sürüşleri devam eden İnsansız Hava Araçlarının (İHA), eylemlerde ya da sınır güvenliğinin sağlanmasında polisin işini kolaylaştıracağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 21.9.2013 14:09 Güncelleme Tarihi: 21.9.2013 14:15
Ban, THK Üniversitesinin Ar-Ge çalışması olarak hayata geçirilen İHA'ların protOtip üretiminin yaklaşık 6 ay süren çalışma sonucunda yapıldığını belirtti.

THK'nın 60 yıllık model uçak ve radyo kontrolü tecrübesinin bulunduğunu dile getiren Ban, test sürüşleri devam eden İHA'nın istenilen adrese giderek, oradaki ses ve görüntülerin merkeze aktarılabildiği gibi yüz tanıma sisteminin de bulunduğunu kaydetti.

Şu an için 45 dakika havada kalma süresiyle 40 kilometre çapı olan alan içinde istenilen yere gidebilen İHA'nın, yurt dışında 70 bin dolara satıldığını, üniversitelerinde ise yaklaşık 10 bin dolara mal edildiğini bildiren Ban, "Fiyatının düşük olması nedeniyle şehir ve sınır güvenlikleri daha rahat korunabilecek. Ayrıca 60 kilograma kadar faydalı ürün taşıma kapasitesine de sahip olacak olan bu araçlar, eylemlerde ve sınır güvenliklerinin sağlanmasında polisin işini çok kolaylaştıracak" diye konuştu.

Ban, maliyetlerinin düşük olması ve yüz tanıma sisteminin bulunması nedeniyle ilk sayılabilecek söz konusu araçların seri üretiminin Emniyet Genel Müdürlüğünün isteklerinin ve kullanım alanlarının belirlenmesinin ardından gerçekleşeceğini söyledi.

Üniversite olarak cihazı sürekli geliştirme yönünde emek sarf ettiklerini dile getiren Ban, şöyle devam etti:

"Şu anda bin metre ve 3 bin feet civarında yüksekten gidişini sağlıyoruz. Uçağı sürekli menzilini artırma, havada kalış süresini artırma ve teknik özelliklerinin daha da yüksek seviyelere ulaşması için Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğünün istediği özelliklere göre de dizayn yapabiliyoruz. Yani Müdürlüğün özel hareket, çevik kuvvet, trafik gibi birimleri uçağa farklı modifiye isteyebiliyor. Onların isteklerine göre de uçağımızın üzerinde teknik özelliklerini geliştirmeye çalışıyoruz."

İnsansız Hava Araçlarını yer istasyonundan kullanan pilotlarının verdiği bilgiye göre, bu araçlar otomatik pilotla istenen noktadan kalkarak, belirlenen noktalara inebiliyor. Bu araçlar, 3 aylık eğitim sonunda herkes tarafından kullanılabiliyor. İHA'nın yeri, hızı, gidiş yönü ve gittiği yerdeki hareketliliği yer istasyonundaki cihaz tarafından kontrol edilebiliyor.

Görevini icra eden cihazla irtibatın kesilmesi durumunda "eve dön" komutuyla otomatik pilotla kalkış yerine dönebilen ve kumandayla indirilebilen cihaz, zorlu coğrafi koşullarda da kendine ait paraşütle istenilen noktaya inebiliyor.

İki kamerası bulunan araç, düşman ya da tehlike unsuruna odaklanıp kameralarla takip yapabiliyor. Birinci kameradan elde edilen görüntüler, "eş zamanlı" olarak yer istasyonuna aktarılabilirken, ikinci kamera ise yüksek çözünürlükte kayıt yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THK Üniversitesi polis için İHA yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN