Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜSİAD lobi gibi konuştu

Merkez'i faiz artırmadığı için eleştiren TÜSİAD, lobinin sözcüsü gibi konuştu. Başkan Muharrem Yılmaz, "Olağanüstü dönemde faiz aracını kullanmadılar, döviz kurları yukarı doğru çıktı" dedi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Son dönemde dolarda yaşanan yükseliş karşısında Merkez Bankası'nın faiz artırmamasını eleştiren lobiye, Patronlar Kulübü de katıldı. TÜSİAD'ın dün yapılan Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında ana gündem Merkez Bankası'nın kararları oldu. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, toplantıda Merkez'in bu tür polikalarını dikkatle takip ettiklerini söyledi. Yılmaz "İkinci balon döneminin bitişini işaret eden, son 4 ay içindeki finansal dalgalanmayı değerlendirdiğimizde şunu gözlemledik: Diğer gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları gibi bizimkiler de büyüme ile enflasyon hedefi arasında bir dengeleme politikası benimsemek durumunda kaldı. Bu süreçte, faiz aracının kullanılmadığını ve kurun da süratle yukarı doğru çıktığını gözlemledik" diye konuştu. Yılmaz, bu tür olağanüstü geçiş dönemlerinde, merkez bankalarının işlerinin çok zor olduğunu vurgulayarak, Merkez Bankası'nın faiz silahını kullanmamasının ancak enflasyon hedefine ulaşıldığı takdirde yerinde olacağını söyledi. Yılmaz "Bu balon etkisi geçtikten sonra, önümüzdeki en önemli tehlike enflasyon hedefinin şaşması olacaktır. Dolayısıyla, Merkez Bankası'nın para politikasını, bu çerçevede değerlendirmeye, izlemeye devam edeceğiz" dedi.

BÜYÜME ORANI YÜZDE 4 OLUR

Finansman kısıtlılığı nedeniyle, bu yıl büyümenin yüzde 4 civarında gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, şöyle devam etti: "Elbette ki bu oran, arzu ettiğimiz performansın altında. Yüzde 4'ün altındaki bir büyüme Türkiye için düşüktür. İhtiyacımız olan, ortalama büyüme hızımızı yüzde 6'lara çıkarmak."

Çözüme tam destek verdi
Büyüme hedefinin tutturulabilmesi için, üç alanda cesur ve kararlı adımların atılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bunların, iç tasarruf oranlarının artırılması ve arz yönlü yapısal reformlar olduğunu söyledi. Çözüm sürecini desteklediklerini ancak daha çok demokratikleşmenin gerektiğini belirten Yılmaz "Siyaset, bekleneni yerine getirdiği sürece, iş dünyası üzerine düşeni yapacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD lobi gibi konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN