Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide kötümser senaryoya inanmıyorum

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, çeşitli çevrelerce dillendirilen ekonominin kötüye gittiği yorumlarına katılmadığını söyledi. Bazılarının karamsar tablo çizmekten hoşlandığını anlatan Konukoğlu, "İhracatımızda artış trendi var. 1 milyar dolarlık ihracat hedefimize hızla ilerliyoruz. Yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bu yıl planladığımız 400 milyon dolarlık yatırımın tümünü hayata geçireceğiz" diye konuştu. 1963'ten beri iş hayatında olan Konukoğlu, şu sıralar emeklilik planları yapıyor. Bu yılın sonunda emekli olup sadece vakfa ve üniversiteye konsantre olacağı bilgisini veren Konukoğlu'na "Erken değil mi" diye sorunca "Hayır değil. Yıllar önce 65 yaşında emekli olmaya karar verdim. Öyle yatlarla seyahatler düşünmüyorum. Hayır işleriyle uğraşmayı planlıyorum" yanıtını veriyor.
Ekonomik gidişata dair yorumunuz nedir?
Türkiye bu kötü senaryolardan bir türlü kurtulamadı. İnsanlar nedense kötü bir hava yaymak istiyor. Ben onların aksine 3 ve 4'üncü çeyreğin çok daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Çünkü Avrupalılar yazın tatile çıktığı için alım yapmıyorlar. 9'uncu aydan sonra alım furyası başlıyor. Bunun önümüzdeki yılın ikinci ayına kadar devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle kesinlikle kötümser senaryolara katılmıyorum. Olumsuz tutum bizi bir yere götürmez.

2023 HEDEFİ 1 MİL YAR DOLAR

Avrupa'ya ihracatımızda artış var. Sizde de aynı durum söz konusu mu?
Evet var... Gaziantep genelinde ihracatta yüzde 17'nin üzerinde artış söz konusu. Geçen yıl ihracatımız 500 milyon dolar seviyesindeydi. Bu yıl 550-600 milyon doları buluruz. Gaziantep olarak da 6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Şehrin ihracatının yüzde 10'unu biz yapıyoruz. 2023'te Sanko olarak 1 milyar dolar sınırını rahatlıkla aşarız.
Ortadoğu'ya ihracatta son dönemde bir sıkıntı var mı?
Irak'a çimento ihracatında gerileme var. Artık İran'dan alıyorlar. Suriye'ye ihracatımız durdu. Suriye halkı bizim kardeşimiz. Esad'ın artık halkın taleplerine yanıt vermesi ve seçime gitmesi lazım. Mısır'da askeri darbe ülkeye büyük bir zarar verdi. Güçlü iktidarlar ekonomiyi olumlu etkiliyor. Koalisyon hükümetlerini çok ortaklı şirketlere benzetirim. Çok başlı yerlerde başarı olmaz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide kötümser senaryoya inanmıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN