Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de öğrenci ve öğretmen kartlarına 4 yıl vize yok

Giriş Tarihi: 22.9.2013 10:27

İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan öğretmen ve öğrenci kartlarının ücretsiz vize işlemleri 23 Eylül'de başlıyor.

Yıllık vize uygulamasını son kez gerçekleştirecek olan ESHOT, gelecek yıldan itibaren öğrenim bilgilerine internet ağı üzerinden ulaşarak vize işlemini otomatik olarak yapacak. Kişiselleştirilmiş toplu ulaşım kartı sahibi öğrenci ve öğretmenler artık 4 yılda bir vize yaptıracak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, kişiselleştirilmiş toplu ulaşım kartı kullanan öğrenci ve öğretmenler için vize süresinin 23 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlayacağını duyurdu. Vize işlemi yapılmayan kartlar 31 Ekim akşamına kadar kullanılabilecek, 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren ise kullanıma kapatılacak.

ESHOT Genel Müdürlüğü, YÖK, üniversiteler ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan işbirliği doğrultusunda, İzmir'deki öğrencilerin öğrenim bilgilerine internet ağı üzerinden ulaşarak vize işlemini otomatik olarak yapacak. İzmir'de öğrenim gören öğrencilerden okulla ilişiği kesilenlerin kartları ise yine sistem tarafından kullanıma kapatılacak. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, böyle bir uygulamanın Türkiye'de ilk kez yapıldığını belirterek, 'Öğrenciler ve öğretmenler 4 yıl boyunca vize işlemine gelmeyecek. Bundan sonra çıkarılan kartların vize süresi, alındığı tarihten itibaren sonraki 4 yılı da kapsayacak.' diye konuştu.

ESHOT Genel Müdürlüğü, öğrenci ve öğretmenlerin ilk başvuru sırasında ödedikleri kart ücretine ise 9 yıldır zam yapmıyor. 2004 yılında tespit edilen fiyatlar çerçevesinde öğrenci kartı için 10 TL, öğretmen kartı için ise 20 TL ücret alınıyor.

Vize işlemleri ilk etapta Konak Katlı Otopark altındaki Belediye Pasajı, Karşıyaka Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu ve Fahrettin Altay Aktarma İstasyonu'ndaki merkezlerde yapılacak. İlerleyen günlerde Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü'nün yanı sıra talep eden üniversite ve okullara da gezici ekiplerle ulaşılarak vize hizmeti verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de öğrenci ve öğretmen kartlarına 4 yıl vize yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN