Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal dedektifler Boğaz'a geliyor

Dünyada 40 milyar $'ı yöneten 550 araştırma şirketi ESOMAR'ın kongresi için İstanbul'da buluşuyor

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Son yıllarda uluslararası kongrelerle adından söz ettiren İstanbul, bu kez de dünyanın dev araştırma firmalarını ağırlıyor. Şirketler, pazarın çatı kuruluşu ESOMAR'ın yıllık olağan kongresinde buluşup, geleceklerini tartışacak. Kongrenin İstanbul'da yapılması iki yıl önce Amsterdam'daki toplantıda kararlaştırılmış. Gezi Parkı olayları ve Suriye'ye olası müdahale tartışmalarından sonra bazı delegeler rezervasyonlarını iptal ettirse de bunun etkisi kısa sürmüş. Hatta Suriye müdahelesinden çekinen ABD'li şirketler neredeyse en çok katılımı sağlayan ülke olmuş.

40 milyar $'ı yönetiyorlar

ESOMAR Türkiye Temsilcisi ve Barem Research CEO'su Pervin Olgun, "ABD'liler ikna oldu, 200 kişi birden geliyor" diyor. ESOMAR'ın 130 ülkeden 5 bine yakın üyesi olduğunu anlatan Olgun, şöyle konuşuyor: "Sektörün çatı kuruluşu. Global araştırma sektörü 40 milyar dolara yakın bir büyüklüğe sahip." Kongrenin ana temasının 'Büyük Düşün' olduğunu söyleyen Olgun, "75 konuşmacı var. En heyecanla beklenenler ünlü satranç şampiyonu ve strateji uzmanı Garry Kasparov, Financial Times'ta köşesi olan 'The Undercover Economist' kitabının ünlü yazarı Tim Harford, Coca-Cola Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Başkanı Galya Frayman Molinas ve Afgan kızlarına kayak yaptırması ile adını duyuran Skateistan adlı STK'nın kurucusu Oliver Percovich" diyor. 2013 yılı kongresi için İstanbul'un seçilmiş olmasının Türkiye'deki tüm araştırmacıları da heyecanlandırdığını anlatan Olgun, "ESOMAR Türkiye temsilcisi olarak ben ayrıca büyük bir gurur da yaşıyorum. 82 firmanın faaliyet gösterdiği Türkiye araştırma sektörü 200 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip. Pazar her geçen yıl katlanarak büyüyor. Türkiye, dünyanın yakından takip ettiği bir ülkeye dönüşüyor" şeklinde konuşuyor.

Taksim'e 1 milyon dolar bırakacaklar
ESOMAR'ın kongresi için İstanbul'a 77 ülkeden 550 şirket ve binin üzerinde delege geliyor. Delegeler genellikle Taksim çevresindeki otellerde konaklayacak. Olgun, kişi başı 4 bin doların harcanmasını beklediklerini anlatıyor. Bu durumda kongreye gelenlerin 5 günde ekonomiye sağlayacakları katkı da 1 milyon doların üzerine çıkıyor. Ekonomik katkıdan daha da önemlisi fikir önderi kabul edilen araştırmacıların yapacağı Türkiye tanıtımı. Pervin Olgun, açılış konuşmasında Türkiye'nin kültürü ve ekonomik durumunu anlatacak.

Global Barış Araştırması açıklanacak
Toplam 5 gün sürecek kongrede araştırmacıların vizyonunu açacak pek çok konuşma yapılacağını belirten Pervin Olgun, "WIN/ Gallup International Grubu ile birlikte hazırlanan Global Barış Araştırması'nın sonuçları açıklanacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal dedektifler Boğaz'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN