Kredi faizinde rota çabuk değişmez

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, Fed kararlarının faizleri aşağıya çekmeyeceğini belirtti. Atakan "Bankacılar her tehlikede rotayı değiştirmez" dedi

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, ABD Merkez Bankası Fed'in piyasaları ralli yaptıran tahvil alımı konusundaki sürpriz kararınının kredi faizlerine aşağı çekmeyeceğini söyledi. İzmir'de düzenlenen Anadolubank Tarım Bankacılığı etkinliğinde soruları yanıtlayan Atakan, bankacılık kesiminin kredi fiyatlandırmasını bir tekne gibi değil bir şilep gibi gördüğünü belirterek "Bankacılar her tehlikede rotayı değiştirmezler. Bu nedenle kredi faizlerinin aşağı yönlü değişeceğini düşünmüyorum" dedi.

% 25 Konfor alanı

Tahvil alımının azalması durumunda faizlerin seyrine ilişkin ise Atakan, Fed'in 22 Mayıs'taki 'tahvil alımını azaltma' açıklamasından beri Türkiye'de kurda yüzde 20 faizde de 5 puanlık olmak üzere toplam yüzde 25'lik bir konfor alanı oluştuğunu belirtti. Atakan, "Kredi faizleri bir süre yatay seyredecektir" diye konuştu.

Ziraat mühendislerini bankacı yaptı
Bilançonun yüzde 70-75'nin KOBİ ve tarım kredilerine ayırdıklarını söyleyen Recep Atakan, bu yıl yüzde 10 olan tarım kredilerinin toplam krediler içindeki payını 2015'te yüzde 20'ye çıkaracaklarını kaydetti. Tarım bankacılığındaki tüm kadroları ziraat mühendisleirnden oluşturduklarını ifade eden Atakan, "İşe aldığımız ziraat mühendislerine altı ay temel bankacılık eğitimi veriyoruz. Bir yıl da gişede çalıştırıp sahaya sürüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi faizinde rota çabuk değişmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN