Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pahalı etin nedeni 10 aile

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, et sektöründe 10 firmanın tekelleştiğini, fiyatların da bu nedenle düşmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 23.9.2013
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ç. Ali Kopuz et fiyatlarından TOBB'a, bankalardan zorunlu aidatlara kadar pek çok konuyu konuştuk.
Kurban Bayramı geliyor. Ette fiyatlar sürekli artıyor. Neden bu sektörde her dönem spekülasyon oluyor?
Ramazan ile Kurban Bayramı öncesinde hep bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Et ve Süt Kurumu (ESK) et satacağını söyledi. Ancak elindeki stok sanayicinin 1 aylık ihtiyacını karşılar. Bakanlık 'ithalat yok' açıklaması yaptı. Ben bunları doğru bulmuyorum. Çünkü 'ithalat yok' denilince elinde malı olanlar bekletiyor. Bakanlık 'Gerekirse ithalat yaparım' deseydi şu anda fiyatlar 2 lira daha düşük olurdu.
Piyasayı bozanlar kimler?
sim veremem ama şu anda 10 tane firma tekelleşmiş durumda. Türkiye'de verilen 7 yıl vadeli faizsiz kredilerin tamamını da büyükler aldı. Teminat verdikleri için kredileri topladılar ama beceremediler birçoğu kapatmanın eşiğinde. Devletin süt tozu teşvikleri de özel sektör tarafından istismar ediliyor. Üretilmeyen şey fatura edilip, karşılığında teşvik alınıyor.
Bunlar ciddi iddialar...
Cumhuriyet tarihinde tarım ve hayvancılığa en çok desteği bu hükümet verdi. Ancak karşılığını alamadı. Verilen desteklerden ancak yüzde 20 randıman alındı. Geri kalan yüzde 80'lik bölüm heba oldu.

AİLE BESİCİSİNE PARA
Fiyatlar konusunda ESK işe yaramıyor mu?
Memur zihniyetiyle piyasadaki fiyatı dengeleyemezsiniz. Krediyi genele yaymak gerek. Önerim şu, destekler aile besicilerine dağıtılsın. İl Tarım Müdürlükleri'nde masa başında oturan memurluklar mobil elemanlara dönüştürülsün.

ARKADAŞINA GÖNDER
Pahalı etin nedeni 10 aile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN