500 KOBİ başımıza icat çıkaracak

Giriş Tarihi: 24.9.2013

Türkiye'nin mucit KOBİ'leri fuarların da gözdesi oldu. 24 Ekim'de başlayacak 2'nci İnovasyon Fuarı'nda 500 KOBİ 850'den fazla icadını ekonomiye kazandıracak

Türkiye'de son dönemde hız kazanan Ar-Ge ve inovasyon yatırımları KOBİ'leri küresel rekabet ortamında farklı bir lige taşımaya başladı. Artan devlet desteklerinin de etkisiyle şirketler birçok yeni buluşa imza atıyor. Mucit KOBİ'lerin bu noktadaki artan potansiyelleri üzerine fuar organizasyonları da rotalarını Ar-Ge meraklısı şirketlere yöneltmeye başladı. Bu kapsamda düzenlenen 2'nci İnovasyon Türkiye Fuarı, 850 icadı Türk ekonomisinin hizmetine sunacak. 24-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek organizasyona, 500'e yakın KOBİ ve genç girişimci katılacak.

ÜRETİLE BÜYÜK KATKI
Fuarın temel mantığı ise geçmiş söylemlerin aksine 'Başımıza icat çıkar' olacak. Organizasyonu üstlenen Aktif Fuarcılık Genel Müdürü Mustafa İsmail Çetin, Türk Patent Enstitüsü, TÜBİTAK ve İstanbul Kalkınma Ajansı onaylı yeni buluşların üretime katkı amacıyla yatırımcıyı bir araya getireceğini belirtti.

60 BULUŞ ÜRETİMDE
Fuarda savunma sanayii, tıp, bilişim teknolojisi, gıda sektörlerine yönelik patenti alınmış, kullanışlı ve şaşırtıcı icatlar sergilecek. "Fuar, hem yatırımcılar hem de meraklılar için heyecan verici ve şaşırtıcı olacak" diyen İsmail Çetin şöyle devam etti: "2012'de fuar sayesinde 112 buluşla ilgili yatırımcılar yeni anlaşmalar imzaladı. Bunlardan 60'ının üretimi yapıldı."

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÖN PLANA ÇIKACAK
Fuarda öne çıkacak ürünler şunlar olacak:
Mü şterilerin vücut hareketlerini algılayan akıllı reklam ve tanıtım sistemi. Ürünün interaktif reklamcılık sektörüne yeni bir boyut kazandırması bekleniyor.
Hareket eden ağırlıklardan elektrik üretimi sağlayan alet.
Farklı yakıt ve yalıtım malzemelerine göre optimum yalıtım kalınlığı ve emisyon tespit programı.
AlÜmİnyum ve CTP üzeri doğal ahşap kaplama.
Ter mal serada mikrodalga biyokütle üretimi
İnsansız tekniker robot platformu.
Mumyala ma tekniği uygulaması.
Yalıtı mlı kalibre tuğla ve üretim yöntemi.
Na nolif biyomalzeme ve hücre kullanımıyla çok katlı biyoyapay dokuların geliştirilmesi.
Askeri ve ticari araçlara yönelik komponent geliştirilmesi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 KOBİ başımıza icat çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN