Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya mutlu Avrupa endişeli

Almanya'da üçüncü kez seçilen Angela Merkel'in başbakanlığı halkını memnun ederken, Avrupa'yı endişelendirdi. AB'nin krizdeki ülkeleri Şansölye'nin sert tedbirlere devam etmesinden korkuyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Avrupa ekonomisinin yüzde 28'ini oluşturan Almanya'da Angela Merkel'in yeniden başbakanlığa seçilmesi halkını sevindirdi, borçlu ülkeleri üzdü. Geçmişte Avrupa'da sert kemer sıkma politikalarını savunan Merkel'in tekrar seçilmesi en çok borçlu ülkeler Yunanistan, Portekiz ve İspanya'da endişeye neden oldu. Euro Bölgesi'nde Merkel'in kemer sıkma politikalarına devam edip etmeyeceği konuşulmaya başlandı. Yunan medyası da seçimin sonucunu "Kemer sıkma kraliçesinin zaferi" olarak duyurdu.

YARIM TRİLYON VERDİ

Angela Merkel'i yeni dönemde bazı zorluklar bekliyor. Şansölye'nin seçimlerde kazandığı zaferin siyasi sermayesini Almanya'nın mı yoksa Avrupa'nın mı sorunlarına harcayacağı konusunda karar vermesi gerekiyor. Merkel'in önceliğini nasıl kullanacağı da merakla bekleniyor. Almanya, Avrupa'nın zor durumdaki ülkelerine 496 milyar euroyla en fazla yardım yapan ülke oldu. Euro Bölgesi'nin dağılmamasını isteyen Merkel'in bundan sonra karşılaşacağı en büyük sorunun krize girme tehlikesindeki ülkeler olduğu belirtiliyor. Yunanistan, Portekiz dışında Avrupa'da İtalya ve Fransa gibi ülkelerin de yeni sorun olarak ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

İHRACAT TARİHİ REKOR KIRDI
Merkel görev yaptığı dönemde en çok başarıyı işsizliğin düşürülmesinde sağladı. 2005 yılında yüzde 11.3 olan işsizlik oranını 5.4'e kadar düşürdü. Büyüme ise beklentilerin üzerine çıktı. Krizdeki Avrupa'da durgunluk çanları çalarken, Merkel ülkesini yüzde 0.7 büyütecek. Merkel'in işsizliği düşürüp, ekonomiyi canlandırması seçimde elini kuvvetlendirdi. Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre Almanya'nın son 10 yıldaki büyümesinin yarısı ihracattan geldi. İhracat 7 yılda 500 milyar euroya yakın arttı. Ülke 239.8 milyar euro ile en büyük dış ticaret fazlasını verdi.

YENİ DÖNEMDE BAŞINI NE AĞRITACAK?
Yaşlanan nüfus
Eğitimdeki açıklar
Altyapı harcamaları ve artan emeklilik
Zengin vergisi
Asgari ücret politikası
Krize girme potansiyelindeki AB ülkeleri

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya mutlu Avrupa endişeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN