Türk öğrencilerinin Kosova ilgisi

Giriş Tarihi: 24.9.2013 12:52 Güncelleme Tarihi: 24.9.2013 12:52

İstanbul Finans Zirvesi’ne katılan Avrupa Üniversitesi Kosova (ESLG) Başkanı Dr. Visar HOXHA, Hukuk Fakültesi ve Emlak ve Altyapı Lisans programlarını Türkçe veren tek yabancı üniversite olmaları nedeniyle Türk öğrencilerinden büyük ilgi gördüklerini belirtti.

ESLG Mütevelli Heyeti Başkanı Visar HOXHA, Finans Zirvesi'ne katılmak için geldiği İstanbul'da açıklamalarda bulundu. Dr. Hoxha, İstanbul Finans zirvesi Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Gülek'in toplantıda akademik alanda ilişkileri güçlendirme konusunda görüş belirttiğini ifade ederek; "Çeşitli üniversitelerden Türk öğrenci kabul edip, aynı şekilde Kosovalı öğrencileri de Türkiye'deki çeşitli üniversitelere öğrenim için göndermek sureti ile akademik alanda da ilişkileri güçlendirmek konusunda mutabık kaldık. Öğrenci ve akademik personel değişimi, ülkelerin Avrupa Yüksek Öğretim Alanına entegrasyonu için önemli bir ön koşuldur" dedi.

Türkçe eğitim veren tek Avrupa Üniversitesi olduklarını belirten Dr. Hoxha, Türk öğrencilerine sınavsız Türkçe Hukuk Fakültesi ve Emlak ve Altyapı Lisans Programlarını da sunduklarını söyleyerek şu görüşleri dile getirdi:

"Hukuk (Lisans) programı 4 yıldır. Türk öğrenciler kolayca Türk hukuk sistemine entegre olabiliyorlar. ESLG, aynı zamanda öğrencilere Ceza hukuku, ceza muhakemesi kanunu gibi Türk hukuk sistemine özgü derslerini verirken, Türk misafir Profesörler de kullanır. Türk anayasa hukuku ve benzerleri de aynı şekildedir. ESLG, Avrupa Hukuk Fakültesi Nova Gorica Slovenya ile ortaklaşa bu programı uygular; Böylece, öğrenci Avrupa Birliği Diploması da alarak çift diploma ile mezun olmuş oluyor.

Ayrıca, Emlak ve Altyapı Yönetimi Lisans programının Türkiye için eşsiz bir program olduğunu ifade eden Dr. Hoxha, Türk Milli eğitim eski Bakanı ile yaptığı görüşmeye de değinerek, "O zaman Sayın Bakan'dan Türkiye'de gelişen gayrimenkul sektörüne rağmen bu programın Türkiye'de var olmadığını öğrendim. Emlak sektörü Türkiye'nin GSYİH'sı için büyük bir katkı sağlar, bu nedenle okul bittikten sonra mezunların Türkiye'deki istihdam olanağı çok yüksektir. Bu program gayrimenkul ve inşaat sektörüne yöneticiler hazırlar. Öğrenciler ayrıca bankalar, yatırım şirketleri, varlık yönetim şirketleri, alternatif yatırım şirketleri, sigorta şirketleri ve benzeri yerlerde çalışabilir. ESLG bu programı Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile ortaklaşa uygular. Bu programda NTNU Norveç'ten Norveçli profesörler tarafından doğrudan verilen birçok dersler vardır. Sürdürülebilir mimari, enerji yönetimi, yenilenebilir enerji ve benzeri alanlarda dersler bulunmaktadır. Bu Türkiye'nin artan enerji talebi için çok önemlidir.

Öğrencilerin Kosova'daki ESLG'ye neden ilgi gösterdiklerinin başka bir sebebi ise Türkiye ile Kosova'nın kültürel yakınlığıdır. Her öğrenci evinde olmayı ister. Sosyal yaşam, Türkiye'dekine çok benzerdir" şeklinde konuştu.

ESLG'yi tercih eden Türk öğrencilerinin Türkiye, Arnavutluk, Sırbistan ve Slovenya'dan öğrencilere sahip uluslararası bir ortamı keşfettiklerini de belirten Hoxha, "Bu kültürel çeşitlilik öğrencilerin yurtdışı eğitimini cazip hale getiriyor" dedi.

Dr. Hoxha, akademik personel içerisinde Harvard Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi, George Washington Üniversitesi, Gent Üniversitesi Brüksel, Saardland Üniversitesi Almanya, Berlin Humboldt Üniversitesi'nden doktoraya sahip profesörler istihdam ettiklerini, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'ya gitmeyi karşılayamayan bölgeden gelen yabancı öğrenciler için ESLG'nin cazip bir ortamda eğitim anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

ESLG Koordinatörü Elsabah Xhurxhehalo da biri AB diploması olmak üzere çift diploma programı uygulayan tek örnek olmalarının yanı sıra, Türk öğrencilerine vizesiz ulaşım ve ekonomik barınma ve konaklama imkanları noktasında da ESLG'nin cazip geldiğini ifade etti.

Başvurmak isteyen öğrencilerin www.eukostr.eu internet sitesini kullanabilecekleri bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk öğrencilerinin Kosova ilgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN