Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vicdanı da küreselleştirin

Giriş Tarihi: 24.9.2013

Asyalı perakendecilere seslenen Başbakan Erdoğan, küresel ticaretin ilk kuralının adalet olduğunu söyledi. Erdoğan, "Yoksulluğun altında hırs var. Markalarla birlikte vicdanı da küreselleştirin" dedi

Küresel ekonominin yeni yıldızları olarak gösterilen Asya Pasifik ülkelerinin perakendecileri İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda bir araya geldi. Asya Pasifik Perakende Kongresi'nin açılış konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yoksulluk ve savaşların olduğu bir dünyada sağlıklı bir küresel ekonomiden, büyümeden söz edilemeyeceğini ifade etti. Hırsın toplumu çürüten bir hastalık olduğunu belirten Erdoğan, "Özellikle de dünyanın kaynaklarına göz diken, adaletsizliğe, savaşlara yol açan türden bir hırs istikbali karartır" diye konuştu.

HIRS YOKSULLUK GETİRİR

Her halkın ticarete yönelik alışkanlık ve birikimleri olduğunu kaydeden Erdoğan, küresel ekonomide yerel değerlere de vurgu yaparak şöyle konuştu: "Küreselin, yereli yok ettiği, boğduğu, ezdiği bir dünya, yaşanılır olamaz. Eğer bir yerde, sınırsızca kazanma, tüketme hırsı varsa orada adaletsizlik ve yoksulluk vardır. "

İLK ŞART ADALET
Ticaretin sürdürülebilir olması için ilk şartın adalet olduğunu belirten Erdoğan, engelsiz ticari yollar ve istikrarın bu kuralı tamamladığına işaret etti. Başbakan dünya liderlerinin bu şartları sağlamakla görevli olduğuna da değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ticareti, refahı küreselleştirmek istiyorsak bu şartların ortadan kalkmaması için mücadele etmek zorundayız. Yani markalarımızı küresel hale getirirken barışı ve demokrasiyi de küreselleştirmek, en önemlisi de vicdanları küreselleştirmek zorundayız. Somali'nin açlığına sırtını dönen, bir litre petrol için çocukların öldüğü bir dünyanın geleceği asla yoktur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vicdanı da küreselleştirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN