Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başçı: Kur için faizle oynamam

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, piyasaya net faiz mesajı verdi. Başçı, "Enflasyona tepki veririz. Döviz kuru yükseldi diye faiz artırmayız" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Fed'in varlık alımlarına devam kararının ardından ilk kez konuştu. Denizli'deki konferansta değerlendirmelerde bulunan Başçı, döviz kurundaki artışa faiz silahıyla müdahale etmeyeceğinin altını net bir şekilde çizdi. Başçı, "Merkez Bankası döviz kurlarını düşürmek için kısa vadeli faizleri artıracak beklentisi oluşuyor. Bizim politika faizleri ile döviz kuru arasında piyasa yanlış bir şekilde ilişki kurdu. Bu ilişkiyi koparmamız lazım. Merkez Bankası enflasyona tepki verir, döviz kuru yükseldi diye faiz artırmaz. Kısa vadeli faizlerdeki ayarlamayı ancak enflasyon tehlikeye girerse yaparız" dedi.

KUR 1.80'E GİDEBİLİR

Enflasyon tahminlerle uyumlu hale gelene kadar sıkı, tedbirli para politikasına devam edeceklerini söyleyen Başçı, "Yakın dönemde faizde artırım da indirim de beklemeyin. Gelişmelere bağlı olarak enflasyon biraz daha da hızlı düşebilir diye bekliyoruz. Enflasyonda döviz kuru geçişkenliği nedeniyle yükseklik oldu; birkaç ay art arda düşüş olacak" diye konuştu. Dolar 1.92 TL'de kalsaydı enflasyonda yüzde 6.2'nin yakalanabileceğini söyleyen Başçı, "Kur nedeniyle yılı yüzde 6.2 ile 7.4 arasında bitireceğimizi düşünüyoruz" dedi. Yeni dolar tahmini de yapan Başçı, "Reel Efektif Kur Endeksi'nde şu anda 110 çizginin altındayız. Seneye sermaye akımları güçlenirse, dolar/ TL 1.80 seviyesine gidebilir, bu olmazsa orta noktalara gelir ki o da 1.92 seviyesidir" diye konuştu.

S&P'den destek: 1.92 imkânsız değil

Standard & Poor's (S&P) Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dolar kuru tahminine destek verdi. Şirketin EMEA Bölgesi Başekonomisti Jean Michel Six, "Fed'in açıklamaları sonrasında gelişmekte olan ekonomilerin TL dahil para birimlerinde baskının azaldığını gördük. Bu anlamda kurda bu hedefe (1.92 TL) yıl sonunda ulaşılması imkânsız görünmüyor" dedi. Türkiye'nin küresel piyasalardaki oynaklığa karşın halen güçlü olduğunu, cari açığın finanse edilemeyeceğini düşünmek için de hiçbir sebep olmadığını dile getiren Six, "Fakat burada mesele bu finansmanın hangi bedelle yapılacağıdır" tespitini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı: Kur için faizle oynamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN