Cari açık kriz yaratmaz

Fitch cari açığın büyümeyi etkileyeceğini ancak krize sebep olmayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'ye net sermaye girişlerindeki yavaşlamanın ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini ancak ekonominin temel göstergelerinin güçlü olması nedeniyle bir krizi tetiklemeyeceğini açıkladı. Ödemeler dengesinin büyümeyi yavaşlatabileceğini, ancak krize neden olmayacağını kaydeden Fitch, "Uzun süreli fonlama açığı sert ekonomik iniş riski oluşturur" dedi.

NOT ARTIŞI REÇETESİ

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins ise "Eğer cari açıkta dönüşüm olur, enflasyon düşer, daha çok doğrudan yatırım görürsek, Türkiye pozitif bir reyting aksiyonuna yaklaşır" dedi. Rawkins, Türkiye'nin küresel belirsizliklere karşın ekonomik temellerinin güçlü olduğuna dikkati çekti. "Eğer cari açıkta dönüşüm olur, enflasyon düşer, daha çok doğrudan yatırım görürsek,Türkiye pozitif bir reyting aksiyonuna yaklaşır. Bu gelişmelerin olması halinde aksiyona görünümün belki pozitife çevirilmesiyle başlanabilir" diyen Rawkins, Türkiye'nin bu yıl ekonomik büyümesinin yüzde 3.5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini söyledi.

SURİYE ETKİLEMEZ
Türkiye'nin bulunduğu bölgesel politik riskleri de izlediklerini belirten Rawkins, "Suriye meselesi Türkiye'nin ekonomisini özellikle bütçesini etkilemeye başlamadıkça reytingi de etkilemez" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açık kriz yaratmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN