Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Sosyal Birliği

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Krizden ağzı yanan AB, mali birlik için harekete geçti. Ortak bir işsizlik sigortası fonu kurulması gündemde. Bazı vergilerin de AB'nin merkezi bütçesine doğrudan aktarılması planlanıyor

Ekonomik krizden bir türlü çıkamayan Avrupa Birliği (AB) 'mali birliği' tartışmaya aldı. Para birimini euro çatısı atında toplayan AB, şimdi de vergi ve sigorta mekanizmalarını birleştirmeyi planlıyor. Birliğe üye ülkelerin vatandaşlarından toplanan vergilerin AB Merkezi Bütçesi'ne aktarılması gündemde. Birlik, işsizliğin yarattığı sosyal riskleri azaltmak için de ortak sigorta fonu kurmayı planlıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), daha önce de ortak bankalar birliği kurmak için harekete geçen AB'yle ilgili çarpıcı bir çalışma hazırladı. Buna göre, Euro Bölgesi'nin atması gereken bir sonraki adım mali birlik olacak. Bu kapsamda, ortak vergi ve işsizlik fonu gibi kurumların oluşturulması gündemde. Sigorta ve piyasa disiplini gibi konuların da önümüzdeki dönemde Avrupa'nın yeni başlıkları olacağı çalışmada yer alıyor. Bu adımların bölgeyi gelecekteki krizlerden koruyacağı öngörülüyor.

ORTAK İŞSİZLİK SİGORTASI
Üye ülkelerin risk ve sigorta mekanizmalarında da 'ortak' hareket etmesi gerektiği belirtilen çalışmada, "İşsizlik menfaatlerinden yararlanmada AB genelinde bir ortak politika yapılırsa üyelerin riski azaltılır" değerlendirmesi yapıldı. Bu şekilde işgücü piyasalarında da sinerji yaratılacağı belirtildi. IMF, tek işgücü piyasasına doğru gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

VERGİ MERKEZE KAYIYOR

IMF'nin çalışmasında ülkelerin krize sebep olan bütçe açıklarının tekrar yaşanmaması için önlemler de gündeme geldi. Çalışmada, devlet harcamaları ve gelirlerin tek çatı altında toplanması gerektiği vurgulandı.IMF'nin önerisi gerçekleşirse, üye ülkelerin harcama ve bütçe yapma sorumluluğu da tek merkezden yönetilecek.

PARASAL BİRLİK RİSKİ AZALTMIŞTI
Ülke bazında yaşanan şoklar ekonomik büyümede de kendini gösterdi. Euro yaratıldıktan sonra ekonomik büyümede standart sapma da azaldı. Özellikle krizde CDS'ler ve bankaların riskleri yükseldi. Avrupa içindeki ülke ve bankaların riskleri birbirini tetikliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Sosyal Birliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN