Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci el araçta bayram havası

Dövizde yaşanan hareketlilik ikinci el araç piyasasına da yaradı.

Giriş Tarihi: 28.9.2013 11:06
Özellikle bayramlarda zirve yapan ikinci el satışlarındaki canlılık, bu yıl da ezber bozmadı. 2012'de 307 bin adet aracın satıldığı Ramazan Bayramı'na denk gelen ayda bu yıl 369 bin adet ikinci el araç satılırken, geçen yıl 319 bin aracın satıldığı Kurban Bayramı'na denk gelen ayda ise bu yıl 380 bin adet ikinci el aracın satılması bekleniyor.

Son aylarda dövizde yaşanan hareketlilik, yüzde 70'i ithal olan sıfır araç piyasasında endişeli bir bekleyişe neden olurken, mevcut durum ikinci el piyasasına yaradı. Özellikle bayram öncesi zirve yapan canlılık bu yıl da yine ezber bozmadı. 2012 yılında 307 bin adet ikinci el aracın satıldığı Ramazan Bayramı'na denk ayda bu yıl 369 bin adet araç satışı gerçekleştirilirken, geçen yıl 319 bin aracın satıldığı Kurban Bayramı'na denk gelen ayda bu yıl satış rakamının 380 bini bulması bekleniyor.

İkinci elde yaşanan canlılığı değerlendiren Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, 'İthalata bağımlı olan otomobil sektörü, özellikle sıfır araçlarda dövizden kaynaklı artış yaşayacaktır. Bu özel durum, ikinci el araç satışlarını zirveye taşımaktadır. Bunun yanı sıra bayram sürecine girilmiş olması da ikinci el araç satışlarındaki hareketliliği güçlendirmiştir. Bayramlardan 1 ay önce başlayan hareketliliğin bayrama iki hafta kala yoğun bir talebe dönüştüğünü, ancak bu hareketliliğe karşın ikinci el araç fiyatlarında bir düşme yaşandığını gözlemliyoruz' dedi. Türkiye'de 2013 yılının ilk 7 ayında toplam 2.4 milyon adet binek ve hafif ticari araç satıldığına dikkat çeken Zafer Terzioğlu, yıl sonuna kadar 2 milyon aracın daha satılmasını beklediklerini bildirdi.

ONLİNE SATIŞ % 40 ARTIŞ GETİRDİ

Şirket olarak online ve fiziki açık arttırma usulü ile ikinci el araç satışı gerçekleştirdiklerini belirten Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, 'Geçen yıl Ramazan Bayramı'ndan önceki bir aylık sürede 877 adet araç satışı gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise aynı dönemde toplam bin 329 adet araç satışı yaptık. Geçen yıl Kurban Bayramı'ndan önceki bir aylık sürede ise bin 246 adetlik bir ikinci el araç satışımız vardı. Bu yılki aynı dönemde rakamın bin 500 adedin üzerinde satış bekliyoruz' dedi. Terzioğlu ayrıca, Türkiye'deki ikinci el araç satışlarının geçen yıla göre yüzde 10'luk büyümesine karşın, Online ve fiziki açık arttırma yöntemi ile çalışan Manheim Türkiye'nin satışını yüzde 40 oranında artırdığına dikkat çekti.

YILDA 50 BİN ARAÇ SATIŞI HEDEFLİYOR

Fiziki açık arttırmanın yanı sıra 2012 yılından bu yana online açık arttırmayı da başlattıklarını ifade eden Terzioğlu, 'Satışımızın yüzde 45'lik kısmını online açık arttırma oluşturuyor. Geçen yıldan bu yana satışlarımız yüzde 40 artış gösterdi. Bu artışta en büyük etken Online açık arttırma yöntemidir' dedi. 2008 yılından bu yana toplam 60 bin araç satışı gerçekleştirdiklerini belirten Terzioğlu, '2013 yılsonu hedefimiz 15 bin adetlik satış rakamına ulaşmak. 2014 yılı için bu rakam 20 bini görecek. 2017 yılı itibarı ile yıllık ikinci el araç satış hedefimiz 50 bin adetlere ulaşacak' dedi. Portföylerinde yer alan araçların yüzde 60'lık kısmını kurumsal firmalardan, yüzde 40'lık kısmını ise yetkili satıcılar ve esnaftan oluşturduklarını kaydeden Terzioğlu, şirket olarak en önemli özelliklerinin hızlı satış, şeffaf ve güvenilir ticaret ortamı aratmak olduğunu vurguladı.

İSTANBUL VE ANKARA ÖN PLANDA

Sıfır araçlarda ilgi gören markaların ikinci el piyasasında da ilgi odağı olduğuna dikkat çeken Terzioğlu, 'Bursa'dan Adıyaman'a kadar Türkiye'nin dört bir yanından 3 bin üyemiz bulunuyor. Bu üyelerden bin 500'ü oldukça aktif ve haftalık ortalama bin 100 üyemiz açık artırmaya katılıyor. Ölçeğimiz sayesinde sistemimize kaç arar girerse girsin bir gün içerisinde satma imkanı sunuyoruz. Özellikle çeşit açısından zengin bir yelpaze sunmamız, müşterilerimizin yoğun ilgisini çekiyor' diye konuştu. Manheim Türkiye'nin ikinci el araç satışlarının yüzde 59.36'lık kısmının İstanbul'dan oluştuğunu vurgulayan Terzioğlu, 'İstanbul'u yüzde 15.68 ile Ankara izliyor. Ancak Online satışlarımızın artması ile birlikte, Anadolu illerindeki satışlarımızın da artmasını hedefliyoruz' dedi.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞ ORANLARI / BÖLGESEL (MANHEİM TÜRKİYE)

Bölge Oran (%)
Marmara Bölgesi 42
Ege Bölgesi 19
Akdeniz Bölgesi 17
Karadeniz Bölgesi 14
İç Anadolu Bölgesi 7
Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1
Doğu Anadolu Bölgesi 0.4
NOT: Bölgesel dağılımda İstanbul ve Ankara dahil edilmemiştir.

MANHEİM TÜRKİYE HAKKINDA

Borusan Manheim, Borusan'ın Türkiye pazarında sahip olduğu kullanılmış araç pazarı deneyimi ve Manheim'ın sahip olduğu global deneyimi üzerine kurulmuş, büyük bir ortaklıktır. 2001 yılında Türkiye'nin ilk 2. el oto alım satım internet hizmetleri ile pazara giren Otomax, 2002 yılında Otomax dergisi ile Türkiye'nin ilk seri ilan dergisini çıkardı. Bir Borusan Holding kuruluşu olan Otomax, 2004 yılında Açık Artırma Hizmetleri ile galeri ve yetkili satıcıların alternatif araç tedarik merkezi konumuna geldi. Otomax'ın dünyanın lider açık artırma şirketi Manheim Auctions ile 2008 yılında birleşmesi sonucu Borusan - Manheim şirketi doğdu. Manheim Türkiye markası ile faaliyetlerine devam eden bu organizasyon, Otomax'ın sahip olduğu insan kaynağı, alıcı ve satıcı ağını Manheim tecrübesi ile birleştirerek Türkiye pazarının kurumsallaşmasına ve büyümesine katkı sağlıyor. Borusan Manheim , üye bayilerine özel artırmalara 2.el araç sağlayan, Manheim Türkiye markasıyla hizmet veren Türkiye'nin ilk çok markalı ikinci el pazarlama şirketidir. Manheim Türkiye'nin düzenlediği açık artırmalarda sadece üye galeri ve yetkili satıcılar araç alabilirken herkes araç satabiliyor. Artırmaya katılan araçlar ağırlıklı olarak filo sahibi şirketler, kiralama şirketleri, finans kuruluşları, sigorta şirketleri, üye galeriler, yetkili satıcılar ve tüketicilerden sağlanıyor. Manheim Türkiye, sorunsuz devir işlemlerini garanti altına alabilmek için tüm satış işlemlerini kendisi yürütüyor. Manheim Türkiye, Özel Artırma Sistemi'nde yerli veya ithal 2. El motorlu araçlar için ekspertiz, fiyatlandırma, araçların özel artırma seanslarına katılımı için lojistik destek, alıcı satıcı arasındaki alım satım işlemleri için ödeme ve transfer hizmeti veriyor. Özel artırmaya katılan araçlar için detay temizliği (iç- dış temizlik ve motor) hizmeti de veriliyor. Manheim Türkiye hizmetleri marka kısıtlaması uygulamıyor. Özel artırmada satılan araçlar Manheim Türkiye güvencesi ile sunuluyor. Düzenlenen özel artırmalara çok sayıda şehirden üye satıcılar katılıyor. Manheim Türkiye, her marka ve her kategoriden otomobil üreticilerinin, bayilerin katılımına açık olduğu gibi, her markaya eşit mesafede duran bağımsız yaklaşımıyla da sektörde fark yapmaya devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci el araçta bayram havası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN