Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjinin merkezi Türkiye

Zorlu Holding'in Denizli'de yaptığı Türkiye'nin en büyük jeotermal santralinin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan "Enerjinin merkeziyiz" dedi

Türkiye'nin sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini ve refah seviyesinin bununla paralel arttığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Buna bağlı olarak Türkiye artık bölgesinde enerji merkezi haline geliyor" dedi. Zorlu Grubu'nun Denizli'de inşa ettiği 80 megawat ile Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali olan Kızıldere 2'nin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, projenin yaklaşık 450 milyon liralık dev bir yatırım olduğunu belirtti.

1 MİLYON KM'LİK HAT

Türkiye'nin her sektörde atılım yaptıkça, enerji ihtiyacının da arttığına dikkati çeken Erdoğan, bu ihtiyacı karşılamak için yeni yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Enerji tüketimindeki artışın, bir ülkenin refah seviyesindeki yükselişi gösterdiğine işaret eden Erdoğan, "11 yıl önce 31 bin 845 megawatt (MW) olan kurulu enerji gücümüz 61 bin 151 MW'a ulaştı. Santral sayımız 300'den 861'e çıktı" dedi. Türkiye'nin 1 milyon kilometrelik elektrik iletim ve dağıtım hattıyla Avrupa'da öne çıktığını hatırlatan Erdoğan, "2002'de elektrik üretiminin yüzde 60'ını kamu sektörü gerçekleştiriyordu. Biz özel sektörümüzü destekledik" dedi. Erdoğan, toplam elektrik üretimi içinde özel sektör payının yüzde 66'ya ulaştığını, kamu oranının ciddi manada aşağıya çekildiğini söyledi. Türkiye'nin milli gemi, uçak ve helikopterini yapmak için düğmeye bastığını vurgulayan Erdoğan, "Sessiz devrim gerçekleştirdikçe ekonomimiz, refah seviyemiz artıyor. Buna bağlı olarak Türkiye artık bölgesinde enerji merkezi haline geliyor" diye konuştu.

"SU AKAR TÜRK YAPAR"
Su, rüzgâr ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji çeşitlerini devreye sokarak alternatifleri artırdıklarını ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık Türkiye 'su akar Türk bakar' mantığı, düşüncesiyle değil, 'su akar Türk yapar' mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz 1 gram suyumuzu dahi israf etmeyeceğiz.

CARİ AÇIĞA 150 MİLYON $'LIK MERHEM
Zorlu Grubu'nun Kızıldere jeotermal sahasında, 3. ve 4. faz yatırım çalışmalarına da başladığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Bu doğrultuda, 100 MW kapasitede faaliyet göstermesi planlanan üçüncü faz için lisans başvurusunu da yaptık" dedi. Zorlu, "Üçüncü fazı da hayata geçirdiğimizde cari açığın kapanmasına yıllık 150 milyon dolarlık katkıda bulunacağız. Santral tam kapasiteyle yıllık 600 milyon kWh elektrik üretecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjinin merkezi Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN