Bakkalda elektrik faturası ödenecek

'ın esnaf için geliştirdiği Açık platformunda uygulamaya koyduğu Açık POS'la küçük esnaf, otobüs biletinden fatura ödemeye, faturasız hatta kredi yüklemeden maç bileti satışına kadar birçok yeni hizmeti vermeye başlayacak.

Giriş Tarihi: 1.10.2013 10:15
60. yaşını kutlayan , esnaf ve küçük işletmelere özel bankacılık hizmeti sunduğu Açık platformunu yeni ürünlerle çeşitlendiriyor. Esnaf ve küçük işletmelere sunulan Açık POS'la her ayın 15'inde yapılan alışverişlerden esnafa komisyon ödemeyecek. Açık POS üyesi işletmeler anlaşmalı tedarikçilerin kampanyalarına katılabilirken cep telefonlarına kredi yüklemesi, otobüs ve maç bileti satışı gibi yeni hizmletler de müşterilerine sunabilecek. Aynı zamanda Şekerbank'ın tahsil edebildiği bütün faturalar da üye işyerlerinde ödenebilecek.

Şekerbank Genel Müdürü , bu yıl 26.'sı kutlanan Ahilik Haftası'nda Kırşehir'de yapılan toplantıda esnafın yanında olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: "Esnafımızın kapısı hep açık kalsın diye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde çalışmalarımızı STK ve özel sektörle birlikte yürütüyoruz. Projemizin adını 'Açık' olarak belirlerken esnafımızın bin yıllık Ahilik geleneğinden, düsturundan yola çıktık. Ahilik, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Biz de, Ahiliğin 'elini, sofranı, kapını açık tut' felsefesinden ve 'Ahi' kelimesinin anlamı olan cömertlik, eli açıklıktan yola çıkarak 'Kapımız Esnafa Açık' dedik."

Uluşahin, "Biz Şekerbank olarak 60 yıl önce binlerce üreticinin küçük birikimleriyle kurduğu bir girişim hikâyesinin mensuplarıyız. Anadolu Bankacılığı misyonumuzla bu toplumsal değerlere sahip çıkmaktan ve yerel üreticiyi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sizlerin de aynı duyguları paylaştığını düşünerek eli açık, sofrası açık, kapısı açık esnafımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, bereketlerinin bol olmasını diliyoruz" dedi.


"AHİLİK GELENEĞİ ÇIKIŞ NOKTAMIZ…"

Ahiliğin merkezi olarak kabul edilen Kırşehir'de düzenlenen etkinliklere de destek veren Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, "Bizlere geçmişimizden miras kalan bu kültürü yaşatmaktan ve genç kuşaklara da anlatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu. 'Kapımız Esnafa Açık' platformunun adını 'AÇIK' olarak belirlerken esnafın bin yıllık Ahilik geleneğinden yola çıktıklarını ifade eden Uluşahin, "Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Biz de, Ahiliğin elini, sofranı, kapını açık tut felsefesinden ve 'Ahi' kelimesinin anlamı olan cömertlik, eli açıklıktan yola çıkarak 'Kapımız Esnafa Açık' dedik" sözleriyle ifade etti.

'AÇIK' platformu kapsamında her ayın 15'ini Esnaf Günü ilan ettiklerini belirten Uluşahin şunları söyledi: "Şekerbank olarak geçtiğimiz Şubat ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde ve Türkiye genelindeki 82 Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile 3 bin 100 Esnaf ve Sanatkârlar Odası'nı kapsayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun (TESK) desteğiyle 'Kapımız Esnafa Açık' projesini başlattık. Proje; özel sektör, kamu, STK ve tüketicileri esnafla buluşturan bir platform özelliği taşıyor. Banka olarak bu platform kapsamında esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği gerçekleştirerek proje, ürün ve hizmet sunuyor. Bu konuda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. 'Kapımız Esnafa Açık' platformu kapsamında, tüketicilerin her ayın 15'inde esnaftan alışveriş yapmasını teşvik ediyoruz. Bu sayede esnafımızın iş hacminin artması, böylece kapılarının hep 'açık' kalması, üretimin ve beraberinde ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sağlanmasını amaçlıyoruz."


"HER AYIN 15'İNDE ESNAFTAN ALIŞVERİŞ YAPIYORUM"

'Kapımız Esnafa Açık' platformu kapsamında Şubat 2013'ten bu yana 'her ayın 15'i Esnaf Günü' konusunda bilinirlik sağlamak, tüketicileri mahalle esnafından alışveriş yapmaya yönlendirmek için farklı Anadolu illeri ziyaret edildi. "15 Şubat'tan bu yana Türkiye genelinde 380 Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile protokol imzaladık" diyen Uluşahin, "Keşan'da yerel odalar ile indirim günleri düzenledik. İzmir'de lokantacı esnafımızla hijyen ve temizlik özelinde çalışmalar yaptık. Kırşehir'de birkaç ay önce esnafımızla Ahi pilavı yedik. Manisa'da, Antalya' da, Van'da ayın 15'ine özel etkinlikler düzenledik, il il Türkiye'yi gezdik, iletişim çalışmaları yürüttük. Bankamızın 60. kuruluş yılında esnaf için oluşturduğu bu platformda, hepimiz, profesyonelliğin yanında gönülden yer aldık ve almaya devam ediyoruz. Ben de her ayın 15'inde mutlaka mahalle esnafından alışveriş yapıyorum ve herkesi buna davet ediyorum" dedi.

"BU YIL İSE ESNAF VE MİKRO İŞLETME KREDİLERİNDE YÜZDE 40 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ"

"Banka olarak kökleri bin yıl öncesine uzanan 'Ahilik' geleneğinin temsilcisi esnafımızın ülkemiz ekonomisindeki lokomotif gücüne inanıyoruz" diyen Uluşahin, esnafı desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Uluşahin, "Bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 15'ini esnafa kullandırdığımız krediler oluşturuyor. Bu oran sektörde yüzde 6,8 civarındadır. Kapımız Esnafa Açık platformu dahilinde 50 bine yakın esnaf müşterimize ulaştık ve bu alandaki müşteri sayımız yaklaşık 450 bine yükseldi. Bu yıl ise esnaf ve mikro işletme kredilerinde yüzde 40 büyüme hedefliyoruz" diye konuştu.


"20 BİN ÇİFTÇİ VE ESNAF İLK KEZ BANKACILIKLA TANIŞTI"

Türkiye'de sayıları 700 bin civarında bulunan esnafın henüz bankacılık hizmetlerine ulaşamadığını kaydeden Uluşahin, sözlerine şöyle devam etti: "Biliyorsunuz bu alanda Türkiye'de ilk ve tek olan bir kredilendirme süreci uyguluyoruz. Türkiye'de ilk kez sadece Bankamızca uygulanan nakit akışına dayalı kredilendirme yöntemi kapsamında mikro işletmelerin ve esnafın finansmanı için uluslararası kurumlarla işbirliği içindeyiz. Sadece finansman sağlayarak değil, danışmanlık ve eğitim bütçesi ayırarak çalışanlarımızı bu özel kredilendirme sürecine ilişkin eğitiyoruz. Daha çok kişinin bankacılıkla tanışmasıyla üretimin, kişi başına düşen gelirin, tasarrufun artmasını, yani toplumsal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar bu kapsamda 20 bin esnaf, çiftçi ve mikro işletmeyi ilk kez bankacılıkla tanıştırdık. Bu kapsamda kullandırdığımız toplam kredi 122 milyon Euro'ya ulaştı."


"ESNAF TEKNOLOJİYE AÇILIYOR"

"AÇIK" projesine bir platform dememizin nedeni, esnafın temel paydaşlarını, tedarikçileri, tüketicileri, finans sektörünü, STK'ları ve kamuoyunu bir araya getiren birçok hizmet içermesi hedefiydi. Bu çerçevede çok çalıştık" diye konuşan Uluşahin, platforma ilişkin şu bilgileri verdi: "Esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği, proje, ürün ve hizmet içeren 'AÇIK' platformu ile esnafı yeniliğe, teknolojiye açacağız. Bu konuda da Şekerbank olarak sözümüzü tutuk. Öncelikle esnafın hayatını kolaylaştıracak, bir yandan da tüketiciler için ilk kez esnaftan yapılabilecek işlemlere imkân tanıyan bir ürün geliştirdik. Geçtiğimiz haftalarda sunduğumuz ve esnafımızı teknolojiye açan AÇIK POS adlı bu ürün ile esnaf her ayın 15'inde yapılacak alışverişlerde komisyon ödemiyor ve aynı zamanda stok takibi yapabiliyor. Ayrıca AÇIK POS makinesi sayesinde mahalleli esnaftan cep telefonuna TL yükleyebiliyor, nakit para çekebiliyor ve faturasını ödeyebiliyor."

Önümüzdeki dönemde esnafın temel tedarikçileri ile her ayın 15'i 'Esnaf Günü'ne özel indirimler, kampanyalar içeren yeni işbirliklerine imza atacaklarına da dikkat çeken Uluşahin, esnafa destek olmak isteyen, bu değerleri paylaşan markaları aynı platformda buluşturacaklarını vurguladı.


YURT DIŞI KAYNAĞIN YÜZDE 58'İ ESNAFA

"Uluslararası finans kuruluşları da esnafa, mikro işletmelere odaklanan faaliyetlerimiz için Bankamıza bu alanda uzun vadeli kaynak sunuyor" diyen Uluşahin, "Bugün bilançomuzda bulunan 700 milyon USD'ye yakın yabancı kaynağın yüzde 58'ini esnaf ve mikro işletmeler için edinmiş bulunuyoruz. Biz de bu kaynağı Türkiye genelindeki sayıları 450 bine yakın esnaf ve mikro işletme müşterimize ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.


KADIN ESNAFA ŞEKERBANK'TAN TAM DESTEK

Ahilik geleneğinin, tarihin ilk kadınlar birliğini de içinde barındırdığına dikkat çeken Meriç Uluşahin, sözlerine şöyle devam etti: "Ahi Evran'ın eşi Fatıma Bacı'nın örgütlediği Ahiliğin 'kadınlar kolu' olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Bacıları teşkilatı, bu sosyo ekonomik düzenin güzelliğine iyi bir örnek oluşturuyor. Burada, ülkemizdeki kadın esnafımıza, üreten Anadolu kadınlarımıza destek olmak için çalıştığımızı ve bu alanda da yeni hizmetler sunacağımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Üretenin yanında olmaya devam edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakkalda elektrik faturası ödenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN