Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazine'ye dolar yağıyor

Hazine'nin 5 yıl vadeli dolar cinsi sukuk ihracına 4 kat talep geldi. 1 milyar dolarlık kira sertifikası ihraç edecek olan müsteşarlığa gelen talep miktarı 4 milyar doları aştı

Giriş Tarihi: 3.10.2013
İslami finansmanda yasal altyapıdan yeni bankacılık lisanslarına kadar farklı alanlarda düzenlemeler yapan Hazine'nin ikinci kira sertifikası (sukuk) ihracına talep yağdı. 5 yıl vadeli dolar cinsi 1 milyar dolarlık kira sertifikası ihraç etmek isteyen Hazine'ye 4 milyar doları aşan teklif geldi. Tahvilin ilk getiri beklentisi midswaps artı 325 baz puan ile yaklaşık yüzde 4.82 olarak belirlendi. Sukuk'a gelen talebin Ortadoğu ağırlıklı olduğu belirtildi.

TL CİNSİ SUKUK İHRACINA DEVAM

Hazine, sağlıklı bir TL cinsi İslami borçlanma verim eğrisi oluşturmak adına yılda iki kez şubat ve ağustos aylarında olmak üzere TL cinsi sukuk ihraçlarına devam etmeyi planlıyor. Hazine'nin nisanda gerçekleştirdiği 30 yıl vadeli eurobond ihracıyla birlikte bu yıl uluslararası piyasalarda gerçekleştirilen ihraçlar 4.2 milyar dolar oldu. 2013 programının üçte ikisine ulaşıldı. Türkiye'nin 2013 yılında uluslararası sermaye piyasalarından geleneksel eurobond, yen ve kira sertifikası ihraçları yoluyla yaklaşık 6.5 milyar dolar dış finansman sağlaması öngörülüyor.

İLK İHRAÇ 2012 SONUNDA OLMUŞTU
Hazine 19 Eylül'de uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı olanaklarını araştırmak üzere HSBC, QInvest ve Standard Chartered'a yetki vermişti. Uluslararası piyasalarda ilk sukuk ihracını 2012 yılı sonunda 1.5 milyar dolar ile gerçekleştiren Hazine, o tarihten bugüne kadar yurtiçinde ise yaklaşık 4.8 milyar TL tutarında üç TL cinsi ihraç daha gerçekleştirdi. Hazine'nin 26 Mart 2018 itfalı 1.5 milyar dolarlık ilk uluslararası sukuk ihracında yatırımcıya getirisi ilgili dönemdeki midswaps artı 185 baz yani yüzde 2.803 olmuştu. Aynı tahvil bugün yeni ihraç açıklaması öncesi midswaps artı 286 baz puandan işlem gördü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazine'ye dolar yağıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN