Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurbanlık seçmenin püf noktaları

Giriş Tarihi: 3.10.2013 12:56 Güncelleme Tarihi: 3.10.2013 13:27

Kurbanlık olarak, etrafa canlı bakan, durgun olmayan, tüyleri parlak, dik duruşlu ve kilosu yaşına uygun olan hayvanların tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdal İlgü, yaptığı açıklamada, Kurban bayramının yaklaşmasıyla, kurban seçimi ve kurban alım hazırlıklarının başladığını söyledi.

Vatandaşların özellikle veteriner hekim kontrolünde olan hayvan pazarları ve hayvan borsalarından kurbanlık seçmesi gerektiğini belirten İlgü, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız oradan hayvan almayıp köylerden alırlarsa da yine kesim yerleri olarak mezbahalar tercih edilmelidir. Kurbanlık seçerken büyükbaş ve küçükbaşta dikkat edilmesi gereken özellikler var. Özelikle canlı bakışlı hayvanlar kurbanlık seçilmelidir. Hastalıklı, durgun olan hayvanlar yerine tüyleri parlak, etrafa ilgisi olan ve çok zayıf olmayan hayvanlar kurbanlık olarak seçilmelidir. Çok zayıf, durgun, salyası olan hayvanlar mümkün olduğu kadar tercih edilmemelidir. Zaten hayvan sağlıklı ise sağlıklı görüntü verecektir. Ona göre hayvan seçimine dikkat edilmelidir."

"Kurbanlık en az 1-1,5 yaşında olmalı"

İlgü, kurbanlık hayvanların olgun olması gerektiğini söyledi. Kurbanlıkların 1-1,5 yaşında olması gerektiğini belirten İlgü, "Büyükbaşlarda halk arasında söylenen kapak açtı diye bilinen ön dişinin düştüğü durumda olanlar seçilmelidir. Ön kesici dişin düşmesi 1,5 yaşa tekabül ediyor. Kurbanlıkta ergin canlı ağırlığının yüzde 70'ine ulaşmış hayvanlar tercih edilmeli. Bu hayvanların sağlık açısından uygun olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Trakya Bölgesi'ne Anadolu'dan hayvan girişinin yasak olduğunu hatırlatan İlgü, Trakya için küpe numarası tr 22, 59, 39 olan hayvanların tercih edilebileceğini dile getirdi.

Değişik küpe numarası olan hayvanların güvenlik görevlisine bildirilmesi gerektiğini ifade eden İlgü, "Trakya bölgesi şap hastalığından ari bölgedir. Bu sebeple dışarıdan buraya hayvan girmesi yasaktır. Kaçak yollarla hayvan getirilmişse kulak küspesindeki "tr"den sonra gelen rakamdan anlaşılabilir" dedi.

Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu da dinen büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını, küçükbaş hayvanların ise 1-1,5 yaşını doldurması gerektiğini söyledi.

Koyunlarda ise annesi görünümünde ve 6 ayını geçmiş hayvanların kurban edilebileceğini belirten Taşçıoğlu, "Hayvanın sıhhati yerinde olmalı. Yaşlı olmamalı. Kesileceği yere kadar yürüyebilecek durumda olmalı. Bacağı kırık ya da topal olmamalı. Boynuzlarının ve kuyruğunun birçoğu bulunmalı. Ülkemizde en çok sıkıntıya düşülen mesele büyükbaş hayvanlarda yaş sınırı. Ona dikkat edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlık seçmenin püf noktaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN