Oto finansmanına Merkez ayarı

Merkez Bankası bankalardan sonra finansman şirketlerini de zorunlu karşılık kapsamına aldı. Karar en çok otomotiv sektörünü etkileyecek

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Merkez Bankası bankalardan sonra finansman şirketlerini de zorunlu karşılık kapsamına aldı. Tebliğ ile toplam 12.4 milyar liralık hacme sahip finansman şirketleri artık zorunlu karşılık ayıracak. Merkez Bankası'nın açıklamasına göre yeni kural çerçevesinde zorunlu karşılık tutarının yaklaşık 900 milyon lira düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Alınan karar en çok otomotiv sektörünü etkileyecek.

ÜÇTE İKİSİ KREDİ KULLANIYOR
Otomotiv pazarında tüketicilerin yaptığı alımların üçte ikisi kredili olarak gerçekleşiyor. Verilere göre, toplam otomotiv kredisi stoku ağustos sonu itibarıyla 32.6 milyar lira düzeyine çıktı. Bunun yüzde 40'ı (12 milyar lira) finansman şirketlerinde. Otomotiv sektörü kararın kaynak maliyetlerini artıcı etkisi olacağını ve bunun tüketiciye yansıyabileceğini söylüyor. Bankalar ise kararın "haksız rekabet" koşullarının engellenmiş olmasından memnun. Maliyetleri artacak olan finansman şirketlerinin aylık faiz oranlarını 5-6 baz puan artırabileceği belirtiliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Sekreteri Hayri Erce, "Finansman şirketlerinin maliyetleri artacak. Fiyatlarına yansırsa otomotiv talebine olumsuz etkisi olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto finansmanına Merkez ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN