Dönüşüme 1 yılda 500 milyon TL

Türkiye'nin tarihi hamlelerinden kentsel dönüşümde 1 yıl geride kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, "500 milyon lira harcadık. İlk teslim kasımda" dedi

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm için şimdiye kadar özel hesapta 650 milyon lira toplandığını, 2B'den ise 100 milyon lira geldiğini açıkladı. Bayraktar, "Vatandaşlara verilen kira yardımı, kredi desteği ve nakliyeyle birlikte paranın 500 milyon lirası harcandı" dedi.

İLGİ KAR TOPU GİBİ BÜYÜYOR
Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 5 Ekim'de İstanbul Esenler'de uygulamasını başlattığı kentsel dönüşümün birinci yılını değerlendirdi. İlk çıktığında kentsel dönüşüm yasasının çok fazla ilerleyebileceğinin düşünülmediğini belirten Bayraktar, "Ancak gelinen noktada insanların kentsel dönüşüme ilgisi kar topu gibi büyüyerek devam etti" ifadesini kullandı.

ANAHTAR TESLİMİ KASIMDA

Bayraktar, kasımdan itibaren anahtar teslimlerin başlayacağını söyledi. Geçen yıl 5 Ekim'den itibaren günde ortalama 200 daire sahibinin dönüşüm için başvurduğunu kaydeden Bayraktar şöyle konuştu: "Kentsel dönüşüm seferberliğinin başlamasından bugüne kadar yaklaşık 43 bin 171 bina vatandaşların isteğiyle riskli ilân edildi. Bunların yıkımları devam ediyor." Bayraktar, bu yıl kentsel dönüşüm kapsamında 200 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade ederek, "Şu anda 170 bin konut civarındayız. Yıl sonuna kadar bu rakamı yakalarız" diye konuştu. Bayraktar, kentsel dönüşüm özel hesabında yaklaşık 650 milyon lira toplandığını, bunun yarısını bakanlığın kendi kaynaklarından sağladığını vurguladı.

50 MİLYON LİRALIK KREDİYE ONAY VERİLDİ
Bayraktar, vatandaşların sağlanan kolaylıklar nedeniyle dönüşüme ilgisinin arttığını dile getirek, konutlarda yüzde 4, işyerlerinde ise yüzde 3 kredi faiz desteği verdiklerini hatırlattı. Dönüşüm kapsamındaki uygulamaları vergi ve harçlardan muaf tuttuklarını ifade eden Bayraktar, yaklaşık 50 milyon liralık krediyi onayladıklarını bildirdi. Bayraktar, krediden hem ev sahibi hem de kiracının yararlanabildiğine işaret ederek, "Kiracıları da dönüşümle ev sahibi yapıyoruz. Riskli evinden kurtulup sağlam eve kavuşmak isteyen ve bu süreçte bizden yardım alan 3 bin 500 bireysel kiracımız var" diye konuştu.

İŞTAH KABARTIYOR
Erdoğan Bayraktar, Türkiye gayrimenkul sektöründeki hareketliliğin uluslararası yatırımcıların iştahını kabarttığını söyledi. Bayraktar, "Çin, Japonya, Güney Kore, Almanya, Hollanda ve Fransa vatandaşları, kentsel dönüşümle yakından ilgileniyor. Bu alanı fırsat olarak görüyorlar" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüme 1 yılda 500 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN