Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masadan kalkan annelerin ahını alır

Kürt kökenli işadamı Tarkan Kadooğlu, "9 aydır hiçbir genç ölmedi, annelerin gözyaşı dindi. Artık bundan sonra masadan kalkan, sürece zarar veren her kim olursa olsun annelerin ahını alır" diyor

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Cizreli işadamı Tarkan Kadooğlu, hükümetin açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nin önemli bir adım olduğunu söyledi. Pakete yapıcı eleştiriler getirilmesi gerektiğini belirten Kadoil'in sahibi Kadooğlu, "9 aydır hiçbir gencin kanı akmıyor. Annelerin gözyaşı dindi, kafalarını yastığa rahat koyuyorlar. Bu sürece zarar veren annelerin ahını alır ve hiçbir zaman iflah olmaz" diyor. Tüm kesimlere bu bilinçle hareket etmeleri çağrısında bulunan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Kadooğlu, "Demokrasi yönünde önemli adım atıldı. Eksikleri tüm kesimlerin yapıcı olarak tartışması lazım. Tamamen "işe yaramaz" demek yanlış. Kaldı ki Başbakan eksiklerin giderileceğini söyledi" diye konuştu. Tarkan Kadooğlu ile paketin sosyal yaşama ve ekonomiye etkisini konuştuk.

DAĞLARA BARIŞ GELDİ

Kürt bir işadamı olarak paketi nasıl yorumladınız?
30 yıldır askeri mücadele için harcanan para ekonomiye aktarılsaydı, bugün bölgede fabrikadan geçilmezdi. Bölge insanı artık barış istiyor. Kanın kanla yıkanmayacağını gördük. Artık Türkiye için yeni bir dönem başladı. Sivil bir anayasa her şeyi çözer.
Bölgede nasıl bir hava var?
Kürtler'in yüzde 80-90'ı bu adımları olumlu olarak değerlendiriyor. Bölge insanı barışı tattı. Çatışmalar nedeniyle yaklaşmaya korktukları dağlarda piknik yapıyorlar. Artık korkmadan yolculuk yapıyorlar. Bundan daha önemli ne olabilir ki? Bu saatten sonra geri dönüş yok. Devamlılığı konusunda halk kimseye taviz vermiyor.
Paketin eksikleri neler?
Seçilmiş siyasetçilerin serbest bırakılması da sağlansaydı, sonuç çok daha olumlu olurdu.
Peki sürecin olumlu sonuçlanacağını düşünüyor musunuz?
Ben kendi adıma gidişattan umutluyum. 30 yıl kanın döküldüğü bir yerde sorunu kısa sürede çözmenin kolay olmadığını biliyoruz. Kürtlerin ayrı bir beklentisi yok. Kürtler Türkiyeliyim demeyi seviyor. Sadece sen Türksün dayatmasını istemiyorlar. Bunu göz önünde bulundurulması lazım. Bir işadamı olarak burada atılacak her türlü olumlu adımın ekonomi için de çok büyük önem taşıdığını görüyorum. Son dönemde bölgede ciddi yatırım iklimi oluştu. Bunu kimse görmezden gelmemeli. kimse sürece zarar verecek bir adım atmamalı.

Adımı dedem koymuş
İşadamı Tarkan Kadooğlu'nun adını, "Benim için çok değerliydi" dediği dedesi, Kartal Tibet filmlerinden etkilenerek koymuş.

Trakyalı teyzeyle birbirimize sarıldık
Kürt olmak gerçekten zor mu?
Size bir anımı anlatayım. 1994 yılında Çerkezköy'de askerlik yaparken izin günümde Gelibolu'da askerlik yapan kuzenimi ziyarete gidiyorduk. Edirne'de yolda karşılaştığımız yaşlı bir çifti aracımıza aldık. Seyahat sırasında "Oğlum ne iş yapıyorsunuz" diye sordular, "Şırnak'ta subaylık yapıyorum" dedim. "Allah sizi korusun orada, öldürüyorlar sizi" dedi. Ardından Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan insanlar için bazı olumsuz ifadeler kullandı. Buna rağmen hürmette hiçbir kusur etmeden gidecekleri yere kadar götürüp inerken ellerini öpüp "Ben de o bölgede yetişen çocuklardanım ve bu ülke için askerlik yapıyorum" dedim. Bunun üzerine Trakyalı teyze, ağlayarak bana sarılıp "Ne bileyim oğlum televizyonda öyle görüyoruz" dedi. Oradan buralara geldik. Ama daha yapılacak çok yol var.

İşadamı bölgeden para kokusu almaya başladı
İşadamları ne düşünüyor?
Sermaye ürkektir, bu nedenle hükmedebildiği yere yatırımı tercih eder. En kötü dönemde bile biz bölgeye yatırımlar yaptık. Beni son dönemde birçok işadamı aradı. Bölgedeki OSB'lerde yer yok. İşadamları zeki insanlardır. Nerede para kokusu varsa, oraya yatırım yaparlar. Şimdi Doğu ve Güneydoğu'da ciddi bir para kokusu var. Büyüme potansiyeli çok yüksek. Komşu ülkelere ulaşım imkânı var. Açılan havaalanı ve üniversiteler da bölgenin cazibesini artırdı.
Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Bizim zaten yatırımlarımız var, yenileri de olacak. Görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki yıl yatırıma başlayıp 200 kişiye iş imkânı sağlayacağız. Birkaç sektör alternafimiz var.
Amiral geminiz Kadoil'le ilgili hedefleriniz neler?
Gıda, enerji, petrol ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Halen 325 bayimiz var. Sektörde ilk 10 içindeyiz. Hedefimiz ise bu sayıyı iki katına çıkarmak. Grup olarak geçen yıl 1 milyar 150 milyon dolar ciro yaptık.
Kuzey Irak'la ilgili yatırım planlarınız neler?
Kadoil, Irak'taki tek Türk dağıtım firması. Zaho, Duhok için de yatırım planlarımız var. Kadınlar ve üst gelir grubundaki insanlar bizi tercih ediyor. "Bizce" bitkisel yağ markamızla Irak'ta en büyük tedarikçiyiz.

Andımız dayatması yanlıştı
Andımızı okurken siz de zorlanmış mıydınız?

7 yaşında Türkçe'yi öğrendim. Cizre'de Türkçe konuşunca ayıplanırdınız, "Baksana sosyete olmuş" derlerdi. Çok küçüktük, hiçbir ideolojimiz yoktu. Ama yine de "Türk'üm doğruyum" derken öğrencilerin yüzde 70-80'i orada "Kürt'üm doğruyum, çalışkanım" derdi. Uğultuyla karışık bu ses yükselirdi. Hocalar "kim söyledi" diye sorardı, kimse korkudan sesini çıkaramazdı. Bu tür dayatmalar çok zor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masadan kalkan annelerin ahını alır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN