Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süperonline gözünü yurtdışına dikti

Turkcell Superonline Kafkas ve Ortadoğu ülkelerinden deneyim teklifi aldı. şirketin Genel Müdürü Murat Erkan, "Bizden destek istiyorlar" diye konuştu

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinden know-how talebi aldıklarını belirterek, "2 yılda FAVÖK'ü pozitife getirdik. Nasıl yaptığımızı soruyorlar. Bizden destek istiyorlar" dedi. 2008'den bu yana 2 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatan Erkan, 1.5 milyondan fazla haneye fiberi ulaştırdıklarını, müşteri sayılarının da 12 ilde 500 bini bulduğunu söyledi. 32 bin kilometrelik fiber altyapısı oluşturduklarını söyleyen Erkan, "Şu anda şebekemiz 76 ile değiyor. İstenirse kılcal damarlar gibi hatlar döşeyerek bu şehirlerin hepsine fiberi götürürüz. Ama şehirlerin de bu konuda istekli ve vizyoner olması lazım" diye konuştu. Her yıl 300-400 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını anlatan Erkan, "Bunun yüzde 83'ü yerli. Sadece yüzde 17'yi ithal ediyoruz" dedi.

2023'TE 5 MİLYON HANE

Hükümetin 2023'te halkın yarısına 1000 Mbps hızında fiber internet götürme hedefi olduğunu hatırlatan Erkan, şöyle konuştu: "Bu hedefe katkıda bulunmak istiyoruz. Dünyada 5 ülkede bu hız var. Nüfus olarak bakarsanız biz Japonya'dan sonra ikinciyiz. Halen Türkiye'de hane halkı sayısı 18-19 milyon. Bunun yarısı 9 milyon. Biz de 2023'te 5 milyon haneye fiber interneti görümeyi hedefliyoruz."

TELEKOMCULAR İSTANBUL'DA BULUŞACAK
Telekomünikasyon sektöründe EMEA Bölgesi'nin en önemli konferanslarından biri olan FTTH'nin İstanbul'daki toplantılarına 300'ün üzerinde sektör temsilcisi katılacak.

İNTERNETİN BARONLARINI BURAYA GETİRMELİYİZ
Yavaş yavaş Türkiye'ye sığmadıklarını söyleyen Murat Erkan, şunlrı anlattı:"70 operatörle işbirliğimiz var. Geçiş noktasında olmaktan faydalanıyoruz. Ama biz geçiş noktasındaki transit ücretini almatan çok katma değerli işlere yönelmek istiyoruz. İnternet dünyasında veri merkezleri yaratıp şirketleri buraya yönlendirmek gerekir. Hayalimiz İstanbul'u internet dünyasının uğramadan geçemeyeceği bir şehir yapmak. Biz şirketler internetin baronlarını buraya getirmek için çalışmalıyız. Bunların gelmesi için de ekonomik ve hukuki yönde teşvikler gerekir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süperonline gözünü yurtdışına dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN