Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AVM'lere esnaf ayarı

Perakendeyi düzenleyen yasa tasarısı sektörün görüşüne sunuldu. Küçük esnaf, AVM ve zincir mağazalara karşı korumaya alındı. İl bazında stratejik ticari plan çıkarılarak yereller desteklenecek

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Perakende sektöründe yeni bir ticari sistem oturtmayı amaçlayan yasa tasarısının detayları gün yüzüne çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 250 milyar dolarlık sektörde önemli değişiklikler içeren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nın dün itibarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcilerinin görüşüne açıldığını belirtti. Yazıcı, tasarıda tüm ihtiyaçların yeniden gözden geçirilip düzenlemeler getirildiğini ifade etti. Yazıcı, "Bu sorunlar arasında işletmelerin açılışından standardı bulunmayan karmaşık işlemlere, ödeme süreleri ve markalaşmada karşılaşılan sıkıntılardan haksız ticari uygulamalara kadar birçok konu var. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin pazar kaybı ve piyasada tutunma sorunları da gündemimizde" dedi. Tasarıya taraflardan gelen görüşler doğrultusunda nihai şekli verilecek.

ATIL YATIRIMA SON

Tasarıyla yanlış yer seçiminin neden olduğu atıl yatırımların önüne geçilmesi planlanıyor. Tasarıya göre işyeri açılış izinleri "tek kapı"dan alınacak, bürokrasi azaltılacak. Bakanlık bünyesinde elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. Esnaf ve sanatkârlar malların tedarik ve dağıtımında organize hale gelebilecek. Zincir marketlere ürün tedarik eden küçük işletmelerin ödemeleri 60 günle sınırlandırılacak. Market markalarının (private label) ambalajında üretici ve tedarikçinin tanınırlığı sağlanacak şekilde ismi yer alacak. AVM'lerde esnaf ve sanatkâr işletmelerine belirli oranda yer ayrılacak. Kampanyalı satışlar kurala bağlanacak.

AVM'lere meslek kotası
Yeni tasarıya göre iller bazında stratejik ticari planlar hazırlanacak. Bu planlar zaman içinde bir nevi perakende sektörünün haritası niteliğine kavuşacak. Verimli cadde ve bölgelerin yer aldığı bu haritaya göre perakende yatırımı yapmayan işletmeye teşvik ve destek verilmeyecek.

Küçük işletmenin kazancı % 80 artar
Bendevi Palandöken/ Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bu yasayla ticaretin önündeki engeller kalkar. 415 meslek dalında haksız kazanç ortadan kalkacak. Ve tüm sektörlerde küçük işletmelerin kazancı yüzde 80 artacak. Nihayet esnaf hatırlanmış oldu. Sektöre bu yönde bir sistem gerekiyordu.

Mesai saatlerine düzenleme gelsin
Selamet Aygün/ Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Yerel perakendecilerin görüşlerini bakanlığa ilettik. Taslağın yeniden gündeme gelmesi sevindirici. En önemli sorun çalışanların mesai saatleri. Marketler haftasonu kapanmalı. Çünkü kimse bu şartlarda çalışmak istemiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM'lere esnaf ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN