Madenciler dev fonlarla flörtte

Türk madenciler Londra'da dev fonların yöneticileriyle bir araya geldi. Büyüklüğü 100 milyar dolara ulaşan fonların yöneticileri, 2 gün süren zirvede madencilerle işbirliği imkânlarını görüştü

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Türk madencilik firmaları bu yıl Londra'da birincisi düzenlenen Türkiye Madencilik Finans-Yatırım Zirvesi'nde dünyanın en önemli finans kuruluşlarıyla bir araya geldi. İki gün süren zirvede işbirliği imkânları ele alındı. Büyüklüğü 40 ila 80 milyar dolar arası fon yöneticileri ve çok sayıda yabancı yatırımcı, organizasyonu ilgiyle takip etti. Londra'da yatırımcılarla Türk firma temsilcileri arasında birebir görüşmeler yapıldı. Firmaların yatırımlarını uluslararası arenada tanıtmaları için çok önemli bir fırsat sunan zirvenin ilk gününde paneller ve yuvarlak masa toplantıları düzenlendi. Zirvenin açılışında konuşan Eerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, milyarlarca dolarlık fonların yöneticilerine yatırım imkânları hakkında bilgi verirken, katılımcıları maden zengini Türkiye'ye davet etti. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Can Çoker, şunları söyledi: "Zirve çok verimli geçti. Sektörümüzün beklediği yasal düzenlemeler hayata geçirilirse Türkiye'ye çok ciddi bir sermaye akışı olacak. Buradan öncelikli beklentimiz ilgi çekebilmekti ve bunu yakaladığımızı düşünüyorum. Türkiye'den ve yurtdışından yoğun bir katılım oldu. Sektörün pek çok büyük firmasının üst düzey temsilcileri Londra'ya geldi."

DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Zirvede, finansal ihtiyaçların nasıl giderileceği, risk sermayesi temini, yeni iş imkânlarının yaratılması, borsaya açılma bağlantılarının sağlanması gibi birçok konu tartışıldı. Hasan Can Çoker, "Türk madencilik sektörünün gelişimine katkı sağlayacağına inandığımız için zirvenin gümüş sponsoru olduk. Organizasyon sektör temsilcilerinin finansal yatırım çeşitliliğini görmeleri açısından son derece önemliydi. İMİB olarak, önümüzdeki yıllarda da destegimiz sürecek" dedi.

LONDRA BORSASI'NIN GONGUNU ÇALDILAR
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) gümüş sponsoru olduğu zirveden bir gün önce Türk Madencilik Heyeti Londra Borsası'nın açılış gongunu çaldı. Aralarında İMİB temsilcilerinin de olduğu madencilik heyeti, zirveden bir gün önce 25 Eylül'de sabah saat 08.00'da Londra Borsası'nın açılış gongunu çaldı. Madencilerin yoğun katılım gösterdiği açılışta konuşan Murat Mercan, her geçen gün büyüyen Türk ekonomisinin uluslararası arenada kendine önemli bir yer edindiğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenciler dev fonlarla flörtte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN