Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihdamda yoksula öncelik

Orta Vadeli Program'dan 2 milyon kişiye iş çıktı. İstihdamda öncelik yoksul kesime verilecek

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Hükümet, ekonominin 3 yıllık yeni rotasını belirledi. Orta Vadeli Program'dan (OVP), öncelik yoksul kesime olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sözü çıktı. İşe alımlarda uzun süreli işsizler, kadınlar, gençler ve engellilere öncelik verilecek. Yol haritasında "kadın istihdam paketi" de yer aldı. İş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikaları ile kadınların işgücüne katılımı 1.3 puan artacak ve yüzde 32.7'ye ulaşacak.

BÖLGEYE ÖZEL STRATEJİ
Programda, kentsel rantların değerlendirilerek belediyelere gelir yaratılması, işsizlikle mücadelede bölgelere özel strateji de yer aldı. Ekonomi yönetimi, Türkiye'nin 2014-2016 dönemini kapsayacak 3 yıllık programda, cari açığı aşağı çekmeyi, enflasyonu düşürmeyi, büyüme ve istihdam artışını devam ettirmeyi hedefliyor.

Dezavantajlı gruplar
OVP
döneminde toplam 1 milyon 833 bin kişi istihdam edilecek. İşgücü piyasasında başta kadınlar olmak üzere gençler ile dezavantajlı grupların istihdamı artırılacak. Yoksul kesimin istihdamının artması, üretken duruma geçirilmesine yönelik olarak yardımistihdam bağlantısı da güçlendirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihdamda yoksula öncelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN