Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Goodyear'dan 10 bin liseliye trafik dersi

15-29 yaş arası ölümlerde ilk sırayı alan trafik kazalarını önleyecek önemli bir çalışma başladı. Goodyear'ın yürüttüğü projeyle 10 bin öğrenciye eğitim verildi

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Her bayram televizyon haberlerini izlerken yürekleri hoplatan trafik kazaları, son yıllarda yürütülen bilinçlenme kampanyalarıyla azalmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 15-29 yaş arası ölümlerde ilk sırayı alan trafik kazalarının Türkiye'deki kaderini değiştirmek üzere kamu kurumları, özel şirketler ve sivil toplum kuruluşları Trafikte Sorumluluk Hareketi (TSH) başlattı. TSH çalışmaları sırasında ortaya çıkan önemli projelerden biri de Goodyear'ın sahiplendiği Trafikte Gençlik Hareketi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordinasyonunda TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları'nın da desteğiyle başlatılan proje, orta öğretim çağındaki gençleri hedef alıyor.

10 İLE GİDİLDİ

Gençlik hareketi kapsamında Ankara, Erzurum, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, Samsun ve Yozgat olmak üzere 10 ilde 50 okul belirlendi. Goodyear Lastikleri Kurumsal İletişim Müdürü Lerzan Moral, 10 bin öğrenci ve 20 bin veliye ulaştıklarını söylüyor.

BİLİNÇ ARTIYOR
Lerzan Moral, 12'nci sınıf öğrencilerine trafik kültürü, öfke kontrolü, yaya-sürücü ilişkisi, toplu taşıma araçlarında yolcu davranışları, emniyet kemeri kullanımı gibi konuların anlatıldığını söylüyor. Moral, eğitimler sonrasında yapılan araştırma sonuçlarına göre eğitime katılan öğretmenlerde yüzde 8, velilerde yüzde 12, servis sürücülerinde yüzde 15 ve öğrencilerde yüzde 13'lük bilgi artışı kaydedildiği belirtiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Goodyear'dan 10 bin liseliye trafik dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN