Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'in şalteri indi Türkiye yardıma koştu

Giriş Tarihi: 14.10.2013

TÜBİTAK, Suudi Arabistan'daki elektrik şebekelerinde meydana gelen kesintiler için devreye girdi. Kurulan tesislerle sorun tamamen çözülecek

Suudi Arabistan'ın coğrafi koşulları ve iklimi nedeniyle elektrik şebekelerinde yaşanan kesintiler ekonomik dengeleri de bozdu. Sorunun çözümü için TÜBİTAK ve Suudi Arabistan bilimsel kurumu KACST ikili anlaşma imzaladı. TÜBİTAK projeleri hayata geçirmekle kalmayıp, teknik eğitimler de verecek.

RİYAD'A İKİNCİ TESİS

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "KACST SVC" Projesi kapsamında Suudi Arabistan'da bir tesis kurulduğunu, Riyad'daki ikinci tesis için çalışmaların başladığını söyledi. Suudi Arabistan'la yapılan çalışmaların önemine dikkat çeken Bakan Ergün, "Suudi Arabistan elektrik şebekelerindeki sıkıntıları aşmak için bizden yardım istedi. Biz de TÜBİTAK'ın kullandığı teknolojinin bu ülkeye ihraç edilmesini uygun bulduk. Bence bu projenin en önemli özelliği, Türkiye'nin teknoloji ihraç etmesidir. Bu açıdan çok önemli bir gelişme" diye konuştu. Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'da elektrik şebekesi sorunlarının sıkça yaşandığını anımsatan Ergün, "Çok uluslu şirketlerle rekabet edebilecek durumdayız. Suudi Arabistan'a 3.6 milyon dolarlık teknoloji ihracatı yaptık" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'in şalteri indi Türkiye yardıma koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN