HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitness'ta kadın devrimi

Girişimci Burcu Işık, fitness sektöründe önemli bir yeniliğe imza attı. Aynı zamanda fizik mühendisi olan Işık, salonlardaki aletlerin erkek kas yapısına göre tasarlandığından hareketle kadınlara özel 18 yeni ürün geliştirdi

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Türkiye'de kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artıyor. Son dönemde bu girişim örneklerine inovasyon gücü yüksek başarı hikâyeleri de eklenmeye başladı. Bu isimlerden biri olan Burcu Işık, spor ve kadın sağlığı alanında önemli bir yatırıma imza attı. Aynı zamanda fizik mühendisi olan Işık, Türkiye'de ve dünyadaki spor aletlerinin erkek kas yapısına göre tasarlandığından hareketle dünyada ilk kez kadın kas yapısına özel spor aletleri geliştirdi.

ÜRETİM İKİTELLİ'DE
Bu aletleri İkitelli'de üretmeye de başlayan Işık, kısa sürede kendine geniş bir pazarlama alanı buldu. Ardından yine kadınlara özgü spor aletlerinin yer aldığı Portakal Spor Merkezleri'ni de hayata geçiren Burcu Işık, burada da franchise vererek büyüme yolunu tercih etti. Bir yıl içinde 60'a yakın bayiye ulaşan Portakal Spor Merkezleri iki yıl içinde 200'e yakın noktaya ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca Işık, bayilerin tüm cihazlarını kendi üretiyor ve ömür boyu garanti veriyor. Burcu ışık'ın başarısında üniversite eğitiminin de önemli rolü var.

FİZİK MÜHENDİSİ

1996'da Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Işık, üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra ABD'nin San Diego şehrinde İngilizce eğitimi aldı. Hidrolik sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikanın Dış Ticaret Müdürü oldu. 2002'de ise aynı sektörde kendi şirketini kurdu. 5 yıl sonra da Türkiye'nin kadınlara özgü ilk fitnes aletlerininin üretimine başladı.

18 ÖZEL ALET GELİŞTİRDİ
Bugüne kadar 18 farklı ünite tasarladıklarını ifade eden Işık, üretilen aletlere ek olarak spor programlarını da kendilerinin yazdığını ifade ediyor. Günde sadece 30 dakika spor faaliyetine olanak sağlayan özel program hazırladıklarını anlatan Işık "Böylece fiziken bedeni çok zorlamaya gerek yok" diyor.

50 BİN TL'YE İŞ KURMA FIRSATI
Portakal Spor Salonları aynı zamanda franchise da veriyor. Şube açmak için 50 bin liralık yatırım bütçesi gerektiğini belirten Işık, "Bu pakette, isim hakkı, hidrolik fitness aletleri, profesyonel eğitim, antrenör bulma, reklam, ekipmanların ömür boyu ve koşulsuz garantisi gibi önemli hizmetler bulunuyor" şeklinde konuşuyor.

MEMURLUK MUTLU ETMEDİ
Burcu Işık, 2000'in son çeyreğinde devlet memuru olarak atandı. Ancak özel sektörde daha mutlu olacağına inanarak bir yıl sonra görevinden istifa etti. Ardından da kendi işini kurdu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitness'ta kadın devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN