4 yat limanı müjdesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 4 yeni yat limanı müjdesi verdi. Balıkesir, Tekirdağ, Çeşme ve Silivri'ye yapılacak limanlara toplamda bin 525 adet yat bağlanabilecek

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok yakında 4 yat limanının yapım ihalesine çıkılacağını belirterek, "Balıkesir'e, Tekirdağ'a, Çeşme Şifne'ye ve İstanbul Silivri'ye toplam bin 525 bağlama kapasiteli 4 yat limanı yapacağız. Böylece Türkiye'nin yat limanı kapasitesi 19 bine çıkacak" dedi. Yıldırım Türkiye'de kamu ve özel sektöre ait işletilmekte olan 43 yat limanı ve yat çekek yeri bulunduğunu, yakın bir tarihte ihaleye çıkılacak Balıkesir Avşa Adası Türkeli Yat Limanı, Tekirdağ Yat Limanı, Çeşme Şifne Yat Limanı ve Silivri Yat Limanı ile bu sayının 47'ye çıkacağını ifade etti.

TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ

Akdeniz çanağında 1 milyonun üzerinde yatın dolaştığını ve bu yatların yüzde 75'inin Fransa, İspanya ve İtalya'daki limanlara yanaştığını belirten Bakan Yıldırım, "Bu ülkelerde yeni yatırım yerlerinin kısıtlı olması, Batı Akdeniz'in kirlenmesi ve özellikle işletme ücretlerindeki artışlar ile artık Doğu Akdeniz ülkeleri ve elbette Türkiye yat turizmi açısından cazibe merkezi oldu" diye konuştu. Bu nedenle son yıllarda yat limanı yatırımlarına büyük ağırlık verdiklerini ve göreve geldiklerinde 9 bin olan yat bağlama kapasitesini 10 yılda 17 bin 500'e çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Uzun bir sahil şeridine sahip olmasına karşılık yeterince marina ve yat limanı yok. İnşaatı devam eden ve planlanan yat limanlarımız ile bu kapasiteyi 2015'te 20 bine, 2023'e kadar da 30 bine çıkaracağız" dedi.

LİMAN SAYISI ARTIYOR
İhalesi yapılacak yeni yat limanlarının yap-işlet-devret yöntemiyle hayata geçirileceğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: "Türkiye'de yap-işlet-devret modeli ile 2003'e kadar sadece 1 proje bitirilmişti. Bugün Muğla Turgutreis, Aydın Didim, İzmir Çeşme ve Sığacık, Yalova, Mersin, Antalya Alanya olmak üzere inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen 8 yat limanımız var. Antalya Gazipaşa, Mersin Kumkuyu, Muğla Ören, Muğla Datça ve Muğla Dalaman yat limanlarının inşaatı da devam ediyor."

Kapasite 30 bine çıkacak
9 bin olan yat bağlama kapasitesini 10 yılda 17 bin 500'e çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Planlanan yatırımlarla bu kapasiteyi 2015'te 20 bine, 2023'e kadar da 30 bine çıkaracağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yat limanı müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN