Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz tavandan döndü

ABD'de federal hükümeti kapatan borç tavan krizi sona erdi. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar borç tavanının yükseltilmesinde mutabakata vardı

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Küresel ekonominin merakla beklediği açıklama ABD'den geldi. ABD'de kepenklerin kapanmasına neden olan ve hükümeti kapatan bütçe krizinin aşıldığı ve borçlanma tavanı limitinin artırıldığını duyuruldu. Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell, federal hükümetin yeniden açılmasını ve borç tavanının yükseltilmesini sağlayacak ortak bir tasarı üzerinde mutabakata vardıklarını açıkladı.

2014'e kadar yetki verildi

Borç tavanının yükseltilmesi için sürenin olmasına 24 saatten az süre kala anlaşmaya yönelik açıklama yapan Reid, "Vardığımız bu uzlaşı, ekonomimize, son derece ihtiyaç duyduğu istikrarı sağlayacak" dedi. Anlaşma, hükümetin 15 Ocak 2014'e kadar yeniden açık kalacak şekilde fonlanması, borç tavanının 7 Şubat 2014'e kadar yükseltilmesi ve 13 Aralık'a kadar iki partiden Kongre üyelerinin de yer aldığı, ülkenin uzun vadeli mali istikrarı üzerinde çalışacak bir bütçe konferans komitesi kurulmasını öngörüyor. Anlaşmayı memnuniyetle karşılayan ABD Başkanı Barack Obama ise Kongre'ye onay için hızlıca harekete geçmesi için çağrıda bulundu.

Fitch görünümü negatife aldı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, borç tavanı krizini çözemeyen ABD'nin 'AAA' olan kredi notunun görünümünü negatife çevirdi. Kredi notunda düşme olabileceği sinyalini veren Fitch'in açıklamasında "Bütçe krizinin çözüleceğine dair inancımız devam etse de siyasi gerilim ve finansal esnekliğin azalması temerrüt riskini artırmakta" denildi. Karara ilk tepki Amerikan Hazine Bakanlığı Sözcüsü'nden geldi. Sözcü "Fitch'in açıklaması, Kongre'nin ABD ekonomisini tehdit eden temerrüt riskini ortadan kaldırmak için acele etmesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

Temsilciler Meclisi onaylayacak
Anlaşmanın şimdi hem Senato hem de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması gerekiyor. Bu arada, muhafazakâr Çay Partisi hareketinin destekçilerinden Senatör Ted Cruz, anlaşmaya karşı olsa da Senato'da görüşülmesini engellemeyeceğini belirtti. Öte yandan Başkan Obama görüşme borçlanma limitinin yükseltilmesine saatler kala Twitter'ından destek istedi. Obama, profil fotoğrafı olarak 'End this now' (bitirin artık şunu' sloganlı bir fotoğraf paylaşarak 'retweet edin" mesajları verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz tavandan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN