Özel mezarlıklar geliyor

Büyükşehirlerde yaşanan mezarlık sorunu özel sektörle aşılacak. Başlatılan yeni uygulamayla girişimciler artık mezarlık alanları işletebilecek

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyükşehirlerde yaşanan mezarlık sıkıntısı ve mezar fiyatlarının 10 bin TL'yi aşması üzerine harekete geçti. Bakanlık imar kanununda yapacağı düzenlemeyle özel mezarlıklar kurulmasını sağlayacak. Böylece, imar planlarında artık özel mezarlık alanları ayrılabilecek ve vatandaş bu mezarlıkları işletebilecek. Bakanlık, büyükşehirlerde 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişen, Anadolu'da da 5 bin TL'yi bulan mezarlık fiyatlarını aşağı çekmek için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Kanunu taslağında yaptığı düzenleme ile özel mezarlıklar kurulup, işletilebilmesinin önünü açtı.

Mezarlık İşletecek

Hazırlanan taslağa göre, vatandaşın talebi halinde imar planlarında özel mezarlık alanları ayrılabilecek ve vatandaşlar tarafından işletilebilecek. Bu durum, alternatif mezarlık alanlarının oluşmasını ve fiyatların da düşmesini sağlayacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslağa bu amaçla, "İmar planlarında mezarlık alanı olarak belirlenen yerlerin özel mülkiyete tabi kısımları mülkiyet sahiplerince özel mezarlık olarak yapılıp işletilebilir" hükmü eklendi. Bakanlık yetkilileri, büyükşehirlerde ciddi şekilde mezar yeri sıkıntısı yaşandığına ve mezarlıkların kent içlerinde kaldığına dikkat çekerek, bu sıkıntının da mezar fiyatlarını artırdığına işaret etti. Yetkililer, düşük gelirli vatandaşların da durumunu düşünerek, böyle bir tedbir aldıklarını ifade etti.

Mezarlık fiyatları yükseldi
Uygulamanın özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde mezarlık sorununu ortadan kaldırması planlanıyor. Yine düzenlemeyle dar gelirli vatandaşın da bütçesinden daha az para çıkacak. Türkiye'de ilden ile değişse de mezarlıkların fiyatı bin TL'den başlayıp 50 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Bakanlık yetkilileri, fiyat artışını büyükşehirlerde yaşanan yer bulma sıkıntısına bağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel mezarlıklar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN