Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de tarım dışı istihdam kötü geldi

Giriş Tarihi: 22.10.2013 16:55

ABD'de eylül ayında tarım dışı istihdamdaki artış 148 binle beklentilerin oldukça altında kaldı. İşsizlik oranı yüzde 7,2'yle Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı, piyasalar için kilit öneme sahip olan tarım dışı istihdam verisini hükümetin kapalı olması nedeniyle yaklaşık 3 haftalık gecikmenin ardından bugün açıkladı.

Açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam eylül ayında 148 bin kişi artarken, 180 bin olan piyasa beklentisinin çok uzağında kaldı. Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam artışı 169 binden 193 bine, temmuz ayı 104 binden 89 bine revize edildi.

Öte yandan, özel sektör istihdamı eylül ayında 126 bin, imalat sanayinde istihdam 2 bin, kamuda istihdam 22 bin kişi arttı.

Eylül ayında haftalık ortalama çalışma saati, bir önceki aya göre değişim göstermeyerek 34,5 oldu.

İşgücüne katılım oranı da eylül ayında bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 63,2 olarak gerçekleşti.

Söz konusu veriler aynı zamanda Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tahvil alımlarını azaltması açısından dikkate alınan veriler arasında bulunurken, uzmanlar eylül ayı istihdam verilerinin ABD hükümetinin kapandığı dönemi yansıtmadığını ve buna bağlı olarak etkisinin sınırlı olacağı görüşünü ifade ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de tarım dışı istihdam kötü geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN