Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olacağız

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelecek 5-10 yıllık dönemde AB ülkeleriyle karşılaştırılınca en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olacağını belirterek, "Büyüme hedeflerimizi gerçekleştirecek potansiyele sahibiz" dedi.

Giriş Tarihi: 22.10.2013 17:25 Güncelleme Tarihi: 22.10.2013 17:26
Uluslararası Kira ve Finans Birliği (ILFC) tarafından, ''Türkiye Yatırım Haftası'' programı kapsamında ABD'de bulunan Ali Babacan ve TOBB üyeleri için düzenlenen resepsiyonda konuşan Babacan, ILFC yöneticilerine teşekkür ederek, buluşmanın Türk iş dünyası ile AB iş dünyası ilişkilerinde şans sunacağını söyledi.

ABD'li firma yetkililerinin de bulunduğu resepsiyonda, Türkiye'nin kriz döneminde aldığı önlemlerle istikrarını korumayı başardığını anlatan Babacan, şöyle dedi:

"AB ve ABD'deki bazı meslektaşlarımızla konuştuğumuzda gördüm ki insanların krizi finansal, ekonomik, sosyal ve politik diye tanımlıyorlar. Bizse, güven kelimesi üzerinden krizi değerlendiriyoruz. Bir yerde güven varsa, tüketici oradadır. Bankalar, şirketler yatırım için orada olacaktır. Biz bu bakış açısı ile son 4 yılda 6 milyon ekstra iş üretebildik. Ve bu özel sektörde oldu."

Türkiye'de çoğu ülkenin aksine bir çok girişimin devlet değil, özel sektör tarafından gerçekleştirildiğini, havacılık sektöründe de özel girişimcilerin önünün açıldığına değinen Babacan, THY'nin dünyanın farklı destinasyonlarına en çok uçuş gerçekleştiren bir kaç şirketten biri olduğunu belirterek, havayolu terminallerinin özel şirketler tarafından işletildiğini, devletin bu işe para harcamadığını, bu işi yapan bazı Türk şirketlerinin de dünyaca tanınır hale geldiğini anlattı.

Babacan, "Hava taşımacılığında hacmin yüzde 80'ini transfer yolcular oluşturuyor. Batı Afrika'dan Doğu Afrikaya en kısa aktarma İstanbul üzerinden yapılıyor" dedi.

Türkiye'nin coğrafi avantajından da bahseden Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile Afrika ve Ortadoğu ülkeleri arasındaki tarihi ve kültürel bağlara vurgu yaparken, son dönemde açılan elçilikler ve THY seferleri aracılığıyla Afrika'ya yapılan yatırımlara dikkati çekti.

AB kaynaklı bir çok kuruluşunun ikinci merkezlerini İstanbul'da açmaya başladıklarını ve bunun çok hızlı ilerlediğini kaydeden Babacan, 3. havaalanı projesi için 5 ayı şirketin yarıştığını, 4 aşamalı projenin son ayağı tamamlandığında, kapasitenin 150 milyon yolcuya ulaşacağını belirtti.

Babacan sözlerini, "OECD, Dünya Bankası gibi kuruluşlar, şimdiden gelecek projeksiyonlarını açıkladı. Buna göre, önümüzdeki 5-10 yıl içinde, AB ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke Türkiye olacak. Büyüme hedeflerimizi gerçekleştirecek potansiyele sahibiz" diye tamamladı.


RİFAT HISARCIKLIOĞLU

Türkiye'de 1,5 milyon şirketin temsilcisi olarak ABD'de bulunduklarının altını çizen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Amerikalı yatırımcılara Türkiye'de iş yapmaları konusunda gerekli altyapının sağlanmasında yardıma hazır oldukları mesajı verdi.

Türkiye'nin hava taşımacılığında katettiği mesafeye dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, yıl sonunda İstanbul'un 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak havacılık sektöründe dünya şehri olacağını vurguladı.

ILFC Genel Müdürü Hooman Yazhari de Babacan'ı ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, ILFC'nin uluslararası havacılık alanında modern teknoloji ve jet kiralama kapasitesi bakımından lider bir kuruluş olduğunu, yaklaşık 40 yıldır bu alandaki liderliğini koruduğunu, 1.000 civarında uçak kiralama kapasitesiyle 80'den fazla ülkede 200 ayrı havayolu firmasına hizmet sunduklarını anlattı.

Yazhari, "Türkiye ve İstanbul'un çekim merkezi olma yönünde çok hızlı geliştiğini görüyoruz" dedi.

Amerikan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Khush Choksy ise Türkiye'yi bir çok şirketi Ortadoğu ve Afrika'ya taşıma kapasitesi açısından önemli gördüklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN