Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni melek yatırım ağı: Şirket Ortağım

Giriş Tarihi: 22.10.2013 09:57 Güncelleme Tarihi: 22.10.2013 18:12
Girişimcilikte, yatırım anlamında inceleme yaptığımızda melek yatırımcıları, girişim sermayesi şirketlerini ve girişim sermayesi fonlarını görmekteyiz. Türkiye'de bu yatırımcı tiplerine sayı olarak baktığımızda ise en fazla girişim sermayesi fonları varken, en az melek yatırımcılık ağları ve bireysel melek yatırımcılar var. Bu da bize bir girişim başlarken veya hızlandırmak için yatırım alabileceği yerlerin ne kadar az olduğuna işaret etmekte. Ekosistemin ve girişimlerin gelişmesi için melek yatırımcı ağlarının çoğalması ve melek yatırımcıların sayısının artması gerekli. Bugün röportajını okuyacağınız Mehmet Buldurgan, yeni kurduğu Şirket Ortağım melek yatırımcılık ağıyla, girişimcilere yeni finansman kaynağı sağlamayı amaçlıyor. Kendisiyle, melek yatırımcılık ve kurduğu melek yatırımcılık ağında yapmayı planladıklarıyla ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Duygu Eren - Sabah.com.tr

Eğitiminizi ve özgeçmişinizi öğrenebilir miyiz?

1954 yılında Adana'da doğdum. Orta öğrenimimi Tarsus Amerikan Koleji, lise öğrenimimi Ankara Fen Lisesi'nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimimi 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde yaptım. Mezun olmamın hemen ardından profesyonel iş hayatıma 1977 yılında çeşitli şirketlerde yöneticilik pozisyonlarıyla başladım. 27 yaşında Çukurova Elektrik A.Ş.' de Ticaret Müdürü olarak göreve başlayınca şirket tarihindeki en genç müdür oldum. Daha sonra kariyerimi 1984 yılında Temsa A.Ş.'ye katılarak 1993 yılına kadar Mali İşler Müdürü, Direktörlük ve Genel Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli pozisyonlarda devam ettirdim. Temsa'da bu görevlerde bulunduktan sonra 1993 - 1999 yılları arasında çeşitli şirketlerde (Berdan Tekstil - Altınyıldız ) farklı yöneticilik pozisyonlarında bulunarak, Ocak 2000 itibari ile tekrar Temsa A.Ş'ye, Genel Müdür olarak katıldım ve 10 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra Ekim 2010 tarihinde CEO olarak görev yaptığım şirketten ayrıldım. Ardından, İstanbul ve Adana'da ofisleri bulunan yönetim kurulu başkanı olduğum mbco Strateji Danışmanlık Anonim Şirketini kurdum. 2012 yılında şirket birleşmelerinde fark ettiğim eksikliği doldurmak için Türkiye'nin ilk ve tek online şirket evliliği portalı olan sirketortagim.com' u hizmete açtım. Ayrıca, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı kuruluş çalışmalarını tamamlamak üzereyim. Aynı zamanda, TEİD (Türkiye Etik ve İtibar Derneği) Başkanıyım.

Bu yatırım ağını kurmaya nasıl karar verdiniz?

Melek yatımcı lisansı alan ilk 8 kişiden biriyim. 1 yıl önce kendi girişimim olan www.sirketortagim.com' u kurdum. 2500 üyesi olan bir iş ağım var. BKS ile ilgili düzenleme çıkınca benim yaptığım işin buna uyduğunu görüp melek yatırımcı ağı kurmanın önemli olduğunu düşündüm. Sanal ağımı da resmi bir ağa çevirmeye karar verdim. Şimdi 12 lisanslı melek yatırımcı olarak sirketortagim.com melek yatırımcı ağını kuruyoruz.

Yatırım yapacağınız girişimlerde aradığınız özellikler neler?

Üretime dönük, inovatif ürünlere yatırım yapmayı planlıyoruz. Sadece e-ticaret değil mevzuatın desteklediği tüm sektörlere açığız.

Bir girişimci neden yatırımcı olarak sizi seçsin?

KOBİ'lere ortaklık ve işbirliği imkanı sunan internet portalı sirketortagim.com, 1 yıl gibi kısa bir sürede 2500 üyeye ulaştı. Biz, Türkiye'nin ilk ve tek şirket evliliği portalı olarak şirketine ve projesine finansman arayanlara artık iki öneri sunuyoruz. Tamamen özel bir platform olan sirketortagim.com,şirketleri melek yatırımcılarla da buluşturuyor. Özel yeni yazılımımız ile anında mesajlaşma, sohbet etme, daha geniş tanıtım alanı gibi özellikle şirketlere, projelere yatırımcılarla sürekli iletişim halinde olma imkanını sunuyoruz. Bunlara ilaveten, ben dahil 12 melek yatırımcı bilgi aktarımı konusunda da büyük tecrübe sağlayacağız.

Melek yatırımcı kime denir?

Son dönemde çokça gündeme gelmeye başlayan "Melek Yatırımcı" kavramı, kuruluş veya büyüme aşamasındaki şirketlere ortaklık yoluyla destek veren bireysel yatırımcılar anlamına geliyor. Ancak, bu Melek Yatırımcıların, devlet tarafından sunulan vergi avantajlarından yararlanabilmek için Melek Yatırımcı, yönetmelikte ifade edildiği şekliyle Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Lisansına sahip olmaları gerekiyor. BKY Lisansına sahip olmak için ise kişilerin yüksek gelir ve tecrübe gibi belli başlı kriterlerbulunuyor. Yani, bu lisans sanıldığı gibi yalnızca kişisel serveti 1 milyon TL ve üzerinde olan yatırımcılara verilmiyor. Yüksek gelir kriterinin yanı sıra bir de tecrübe varlığı mevcut. Bu ikinci kriter, Melek Yatırımcı Lisansına başvurmadan önce yıllık cirosu en az 25.000.000 TL olan bir şirkette son beş yıl içinde en az iki yıl genel müdür yardımcısı ve üstü bir pozisyonlarda görev almış veya banka ve finansal kuruluşlarda en az 2 yıl portföy yöneticisi olarak görev yapmış kişilere de lisans alma hakkı sağlıyor.

Yapılan yatırım aralığı ne kadar olacak?

2014'te 5 milyon TL'lik bir fon oluşturmuş olacağız.

Ne kadar süre için yatırım yapıyorsunuz?

En az 2 yıllık bir süre için yatırım yapmayı planlıyoruz.

Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekosistem giderek gelişiyor. Üniversitelerde hatta liselerde ders olarak okutulmakta. Gittikçe gelişeceği konusunda da oldukça iyimserim.

Girişimcilere tavsiyeleriniz nedir?

Girişimciler ve girişimci adayları cesur olmalılar. Paylaşma kültürüne açık olmalı ve ortak akla inanmalılar.

Girişimcilere tavsiyeleriniz nedir?

Girişimciler vizyoner olmalılar. Bugün, KOBİ olarak kurulmamış bir holding şirketi yoktur. İlk kuruluşta sağlam temelle kurulmak çok önemlidir.

Yatırım yapmak için karşınızdaki girişimcide ne görmek istersiniz?

Arzu, istek, hırs ve işinin büyütme arzusu bizim için önemli.

Kaç yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

Yatırım isteyen yüzlerce proje başvurusu oldu. Biz, aralarından 10 projeyi seçip 26 Eylül 2013 Perşembe günü Büyük Kulüpte Melek Yatırımcılara özel bir toplantı düzenleyerek girişimcilerden projelerinin sunumlarını dinledik. Bu 10 projeden 3 ya da 4 tanesine yatırım yapmayı planlıyoruz. Ayrıca, bu toplantıları her iki ayda bir olarak farklı projelerle tekrarlayacağız.

Türkiye'de yatırımlar genelde eticaret odaklı siz hangi sektörlere yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

Günümüzde yaygın olarak e-ticaret ve bilişim start uplarına yatırım tercih ediliyor ama biz şirketortağım melek yatırımcı ağı olarak sadece bu türden projelere değil, 15 Şubat 2013 tarihinde çıkan BKS isimli mevzuata göre Türkiye'de melek yatırımcılığın gelişmesi için devletin desteklediği tüm sektörlerden (Tarım, avcılık ve ormancılık; İmalat sanayi; Ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri; İş faaliyetleri; Diğer toplumsal, sosyal ve kişisel hizmet faaliyetleri) projelere de yatırım yapabiliriz.

Başarılı girişimci sizce nasıl olmalı?

Kendi fikrini, stratejiden icraata geçirirken heyecanını kaybetmeden yeni ortaklıklara açık olmalı, uzun vadeli düşünmeli, paylaşım kültürünü benimsemeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni melek yatırım ağı: Şirket Ortağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN