Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş yılda AB'nin en hızlısı Türkiye olur

ABD'de Türkiye Yatırım Haftası'na katılan Ali Babacan, büyüme dersi verdi. Babacan, "5-10 yılda AB'nin en hızlı büyüyen ekonomisi olacağız" dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Amerika'da büyüme dersi verdi. Türkiye ekonomisinin büyük bir dönüşüm yaşadığını belirten Babacan, "Büyüme potansiyelimiz çok yüksek. Küresel krizde Türk bankaları sağlam yapılarıyla çok dayanıklı ve güçlü olduklarını kanıtladı" dedi. Babacan, Türkiye Yatırım Haftası kapsamında UCLA Üniversitesi'nde düzenlenen Türkiye'nin Temel Büyüme Sektörleri Konferansı'na katıldı. Türkiye'nin Avrupa, ABD ve Japonya gibi ülkelerle kıyaslandığında krizden etkilenmediğini söyleyen Ali Babacan, iddialı konuştu: "5-10 yıl içinde AB ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke Türkiye olacak. Bu potansiyele sahibiz."

GÜVEN YATIRIM GETİRİR

Türkiye'nin kriz döneminde aldığı önlemlerle istikrarını koruduğuna dikkat çeken Babacan, "AB ve ABD'deki meslektaşlarım krizi finansal, ekonomik, sosyal ve politik olarak tanımlıyorlar. Biz ise güven kelimesi üzerinden değerlendiriyoruz. Çünkü bir yerde güven varsa orada yatırım vardır. Bu bakışla son 4 yılda 6 milyon adet ek iş üretebildik" diye konuştu.

İSTANBUL YENİ MERKEZ
İstanbul'un coğrafi konumunun yanı sıra ekonomik anlamda da merkez olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Ali Babacan, "AB kaynaklı birçok şirket ikinci merkezini İstanbul'da açmaya başladı. Bu süreç hızla ilerliyor" dedi. Babacan, Uluslararası Kira ve Finans Birliği resepsiyonundaki konuşmasında 3'üncü Havalimanı projesiyle ilgili bilgi verdi. Babacan, "Projenin ilk etabı başladı. Burada 5 şirket yarıştı. 4'üncü aşamadan sonra kapasite 150 milyon yolcuya çıkacak" diye konuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ABD'li şirketleri yatırıma davet etti. Hisarcıklıoğlu, hükümetin yeni reformlara odakladığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş yılda AB'nin en hızlısı Türkiye olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN