Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limak 140 milyon euroluk yatırımla Kosova'yı uçuracak

Limak, 140 milyon euroluk yatırımla Priştine'nin yeni terminal binası ve ek tesislerini hizmete açtı. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir "Terminal, Kosova'nın dünyaya açılan kapısı olacak" dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Havacılık sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın inşası ve işletmesini üstlenerek adım atan Limak, bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor. 2010'dan bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Kosova'nın tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşıyan Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nı işleten Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 140 milyon euro yatırımla yeni terminal binası ve ek tesisleri tamamlayarak hizmete açtı.

5 MİLYONLUK KAPASİTE

Yeni terminal binası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve çok sayıda Türk işadamının katıldığı törenle hizmete açıldı. Yeni terminal binası ve ek tesislerin faaliyete girmesiyle, halen yılda yaklaşık 2 milyon olan yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak. Açılışta konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Grubu olarak inşa ettikleri ve işlettikleri İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer aldığını belirtti.

BALKANLAR'IN EN MODERNİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adem Yaşari Havalimanı'nı gezdikten sonra, şunları söyledi: "Kosova Balkanlar'ın en güzel ve en modern havalimanına kavuşmuş oluyor. Bağımsızlık mücadelesinin kahramanı ve şehidi, ailesini de bu yolda kaybeden Türk halkının da gönlünde taht kuran Yaşari'yi rahmetle yad ediyorum. Türk özel sektörünün Kosova'da yatırımları 335 milyon euroya, müteahhitlik sektörümüzün yatırımı ise 800 milyon euroya ulaşmış durumda." Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kosova için tarihi bir ana tanıklık ettiğini, bundan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Rama, Kosova, Arnavutluk ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının gücüne dikkat çekti.

BÖLGENİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜĞÜ
140 milyon euroluk yatırımla tamamlanan yeni terminal binası ve ek tesisler, modern bir mimari tasarım ve çevre dostu akıllı bina şeklinde inşa edildi. Toplam 610 çalışanı bulunan havalimanı, yıllardır süregelen yolcu sayısı artış trendiyle eski Yugoslavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb Havalimanları'ndan sonra geliyor. En çok yolcu trafiğine sahip üçüncü havalimanı olma özelliği taşıyor.

ELEKTRİK DE TÜRKİYE'DEN
Nihat Özdemir, havalimanı yatırımını takiben, Çalık-Limak olarak gerçekleştirdikleri ortaklıkla, 2013 yılı içerisinde tüm Kosova'nın elektrik dağıtımı hizmetini vermeye başlayacaklarını iletti. Limak Holding'in patronu Özdemir, 15 yıl içinde Kosova'nın elektrik dağıtım sistemine 300 milyon euro yatırım yaparak, altyapıyı Avrupa standartlarına taşıyacaklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limak 140 milyon euroluk yatırımla Kosova'yı uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN