Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch Türkiye'nin notunu teyit etti

Giriş Tarihi: 25.10.2013 11:38 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 11:39

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin BBB- olan kredi notunu teyit ettiğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden IDR notlarını sırasıyla "BBB-" ve "BBB" olarak onayladı. Notların görünümü "durağan" olarak belirlendi. Türkiye'nin ülke notu tavanı "BBB" ve kısa vadeli yabancı para cinsinden IDR notu ise F3 olarak onaylandı.

Fitch'in açıklamasında Türkiye'nin ülke kredi notunun gücünün düşük iç tasarruf sonucunda net sermaye girişine ağır bağımlılığa rağmen son dönemdeki şoklara dayanıklı olmaya devam ettiği ifade edildi.

Not üzerindeki bu temel zayıflatıcı etki nedeniyle Türkiye'nin küresel düzeyde yatırımcı eğilimlerindeki değişimlere karşı kırılgan bir yapıda olduğu belirtildi. Bununla birlikte Türkiye'nin kredi temellerinin bu riski kısmen dengelediğini belirten Fitch, devlet borçları profilindeki güçlenme, görece olarak daha derinleşmiş sermaye piyasaları ve dinamik özel sektör yapısının bu dengeleyici unsurlar arasında olduğunu belirtti. Bu şok emici unsurların Türkiye'nin finansal belirsizliklerle mücadele gücünü artırdığı dile getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch Türkiye'nin notunu teyit etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN