Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama borca gömüldü

Giriş Tarihi: 25.10.2013
ABD'deki borçlanma tavanıyla ilgili kriz tatlıya bağlansa da yarattığı sarsıntının boyutları her geçen gün netleşiyor. Faturanın en korkutucu yansımaları ise borç hanesinde ortaya çıktı. 17 Ekim Perşembe günü ABD'nin borcu bir günde 328 milyar dolar sıçrayarak 17 trilyon dolar sınırını aştı. Krizin aşılmasıyla birlikte 328 milyar dolarlık rekor artış yaşayan borçlanmada iki yıl önce de sıçrama olmuştu. O tarihte ABD'nin günlük en hızlı borç artışı 238 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

İSTİSNA YAPILDI
Geçtiğimiz hafta varılan anlaşmada miktar yerine zaman sınırlaması konması dikkat çekti. Kongre borçlanmaya bir miktar koymak yerine zaman kısıtı getirdi. ABD Başkanı Barack Obama'ya 7 Şubat'a kadar süre verildi. Geçtiğimiz beş aylık borçlanma miktarına bakıldığında ise Obama'ya verilen yetkinin 700 milyar dolar anlamına geldiği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz haftaya kadar süren inatlaşma sonucu Cumhuriyetçiler geri adım atmış ve hükümete yeniden borçlanma yetkisi vermişti.

ABD'nin borç tavanı tartışmaları tatlıya bağlandı. Ancak ülke bir haftada borçlanmada rekor üstüne rekor kırarak dünyayı krizin eşiğine getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama borca gömüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN