Sanayici yarınını arıyor

İSO, Türkiye'nin sanayi geleceğini yeniden tasarlamak için harekete geçti. Hedefte faaliyet dışı gelirleri azaltmak ve katma değerli üretimi artırmak var. "Bindiğimiz dalı kesmeyelim" diyen üyeler dönüşümün formüllerini SABAH'a anlattı

Giriş Tarihi: 25.10.2013
İstanbul Sanayi Odası (İSO) devrim niteliğindeki bir değişim için kolları sıvadı. Yeni yönetimin hedefinde üyelerin faaliyet dışı gelirlerini azaltıp, katma değerli üretim modelini yaygınlaştırmak var. Yönetimin yol haritasında mihenk taşı ise inovasyon olacak. Yeni yönetim, son açıklanan İSO 500'de şirketlerin faaliyet dışı gelirlerinin (döviz, hisse senedi, faiz gibi kağıda dayalı) artış oranının yüzde 96'ya dayanması üzerine gidişata dur demek için "üretim"den gelen gücünü kullanmaya karar verdi. Önceki gün yapılan meclis toplantısında çalışmanın startı verildi. İSO Meclisi'nde sanayicilerle bir araya gelen SABAH, kurumun yeni dönem hedeflerini ve dönüşüm stratejilerini Türk sanayisinin en büyük aktörlerinden dinledi. Küresel ekonomideki kırılganlıklar nedeniyle son 3 yıldır azalma eğiliminde olan sanayi yatırımlarının tekrar nasıl canlandırılacağı da sanayicinin ana gündem maddesi oldu. Kurtuluş ve dönüşüm reçetesi olarak sanayiciler, Ar-Ge ve inovasyon üzerinde uzlaşma sağladı.

AR-GE'YE YÜZDE 10

Somutlaşan öneriler arasında radikal çözümler de bulunuyor. Bazı meclis üyeleri şirket cirolarının yüzde 10'unun Ar-Ge'ye ayrılması gerektiğini düşünüyor. İstanbul'un ileri teknolojide üretim merkezi olması için inovasyona dayalı ve verimlilik artırıcı bir büyüme modeline geçebilmesi de öncelikli gündemler arasında. İSO'da yeni tartışmaların kapısını aralayan çiçeği burnunda başkan Erdal Bahçıvan ise çok ayaklı bir kalkınma modeli üzerinde duruyor.

KALKINMA PLANI ŞANS

Türkiye'deki imalat sanayisinin düşük teknoloji ağırlıklı olduğuna vurgu yapan Bahçıvan, "Bu teknolojinin toplam imalat sanayisindeki ağırlığı yüzde 69" dedi. Bahçıvan, 10'uncu 5 Yıllık Kalkınma Planı'nın, imalat sanayisindeki bu zayıflığı gidermeyi hedeflemesinin kendilerine cesaret verdiğini söyledi.

SABAH İSO üyelerine geleceği sordu
SABAH, İstanbul Sanayi Odası'nın önceki gün gerçekleşen meclis toplantısını takip etti. Yeni yönetimin öncelikli gündemini ve meclis üyelerinin Türkiye'nin sanayi geleceğine ilişkin hedeflerini ve projelerini dinledi.

İSO Meclis Üyesi-Hazim Sesli
İnovasyondan başka şansımız yok

Türkiye 'nin 3 yıl sonrasın net şekilde planlayabilmesi çok önemli. Bu kapsamda hazırlanan orta vadeli planı başarılı buluyoruz. Ancak bizim gönlümüz daha büyük oranlarda büyümeden yana. Öte yandan uzun süredir sanayici yatırım yapmaktan kaçıyor. Bekleme sürecinde ilerliyor. Şimdi bu ataleti atarak yeniden fırsatlara odaklanmalıyız. Türkiye'de gerek altyapı gerekse de yetişmiş insan gücü açısından şanslı bir ülke. Tek eksiğimiz Ar-Ge'nin önemini yeterince kavrayamamak. Şimdi bu konuda daha etkin çalışmalar yürüteceğiz.

İSO Meclis Üyesi-İsmail Gülle
Markalaşma ve lojistik önemli

Türkiye sanayisi güçlü bir yapıya sahip. Son dönemde ortaya çıkan rakamlar da bunu doğruluyor. Lojistik, markalaşma ve inovasyon gibi konular, bundan sonraki süreçte daha da öncelikli gündem maddeleri haline gelmeli.

İSO Meclis Üyesi-Süleyman Orakçıoğlu
Ekonomik canlılığı yüksek tutacağız

Dünyadaki büyük ekonomiler ve küresel sistemler oldukça zor bir dönemden geçiyor. Birçok alanda ve sektörde ciddi daralmalar söz konusu. Biz sanayiciler bu durumu fırsata çevirebiliriz. Bu ortamda önümüze yüksek büyüme hedefleri koymalıyız. Ekonomik canlılığımızı yüksek tutarak yolumuza devam etmeliyiz.

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı-Muray Önay
Pazar çeşitliliği sanayici için hayati

Türkiye 'de küresel krizin de etkisiyle sanayi yatırımları durgunluğa girdi. Sanayiciler, mevcut kapasitelerini koruyarak bu süreci atlatmaya çalışıyor. Bu dönemde pazar çeşitliğine gidilmesini önemsiyoruz. Nitekim Afrika'da önemli çabalar göze çarpıyor. Ancak asıl ihtiyacımız olan şey, yüksek katma değerli üretime geçmek ve bu sayede küresel pazarlarda güçlü hale gelmektir.

İSO Meclis Üyesi-Serdar Urfalılar
Daha verimli ihracat

Avrupalılar bizi ciddi bir tehdit olarak görüyor. Bu durum işimizi gerçekten zorlaştırmaya başladı. Çünkü teknik şartnameler ve bürokrasi aracılığıyla önümüzü tıkıyorlar. Bununla baş etmenin yolu da olmayanı üretmekten yani inovasyondan geçiyor. Daha verimli ihracat yapmak zorundayız. Sanayi devrimi tamam, sırada teknoloji devrimini yapmak var. Tarihin en büyük teşvik dönemindeyiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayici yarınını arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN