Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıfbank'tan eurobond ihracı

Türkiye’de orta vadeli tahvil ihraç programını kuran ilk banka olan VakıfBank, söz konusu program kapsamında 500 milyon dolar tutarında yeni bir eurobond ihracı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 25.10.2013 17:31
İşlem, yatırımcılardan rekor seviyede, yaklaşık 13 kat talep topladı ve böylelikle Türkiye'den yapılan eurobond işlemleri arasında işlem büyüklüğü açısından en çok talep gören eurobond ihracı oldu.

VakıfBank, orta vadeli tahvil ihraç programı GMTN (Global Medium Term Notes) kapsamında Nisan 2013 döneminde gerçekleştirdiği 5 yıl vadeli 600 milyon dolar tutarındaki ihracın ardından yine 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında ikinci tahvil ihracını gerçekleştirdi. Söz konusu ihraç, dünya çapında önde gelen 430 hesaptan oluşan yatırımcı tabanının ilgisini çekerek güçlü bir talep oluşturdu. Talebin güçlü olması ihracın; MS+370 baz puan olarak, başlangıç gösterge fiyatından (MS+400 baz puan) 30 baz puan aşağıda, %5,0 kupon ve %5,149 nihai getiri oranı ile fiyatlanmasını sağladı.

İhraç edilen tahvillerin %26'sı Avrupa, %33'ü ABD, %27'si İngiltere ve %14'ü Asya ve Orta Doğu'ya satıldı. İhraç edilen tahvillerin %68'i fon yöneticilerine, %32'si bankalar ve özel bankalara dağıtıldı.

Eurobond ihracına gelen yoğun yatırımcı ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Tahvil ihracına gelen rekor talep, Türk bankacılık sektörünün ve bankamızın uluslararası piyasalardaki itibarını, saygınlığını ve yüksek kredibilitesini bir kez daha ispatlamıştır. Volatilitenin arttığı bir dönemde orta vadeli tahvil ihraç programımızın yarattığı esnekliği kullanarak çok kısa bir sürede piyasaya çıkmak suretiyle başarılı bir işlem gerçekleştirdik" dedi.


ARTAN ASYALI YATIRIMCI İLGİSİ

Orta vadeli tahvil ihraç programı GMTN (Global Medium Term Notes) kapsamında söz konusu iki adet eurobond ihracı dışında haziran ayından bu yana ayrıca 630 milyon dolar tutarında tahsisli bono ihracı gerçekleştirdiklerini ifade eden Aydoğan, "Kaynak yapısını çeşitlendirmek amacı ile yeni ve farklı alternatifleri değerlendirmeye devam ediyoruz. Kaynak yapımızı çeşitlendirirken bizi ayrıca mutlu eden gelişme ise son dönemde Asyalı yatırımcılardan gördüğümüz ilgi oldu. Türkiye ve VakıfBank ile ilk defa tanışan Asyalı yatırımcıların gerek eurobond ihraçlarımıza gerekse tahsisli bono ihraçlarımıza gösterdikleri ilgi son derece sevindirici" dedi.

İşlemin düzenleyici bankaları Barclays, Goldman Sachs, ING, HSBC, National Bank of Abu Dhabi ve Scotiabank oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıfbank'tan eurobond ihracı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN