Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski kafa bankacılık bitiyor

KPMG'nin Bankacılık Başkanı Sayer, Avrupa'daki bankaların yeni nesle hitap etmekte geciktiğini belirterek, "Türkiye birçok açıdan dünyanın ilerisinde" dedi

Giriş Tarihi: 26.10.2013
Dünyanın 74 ülkesinde önde gelen bankalara hizmet veren KPMG Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Bankacılık Başkanı David Sayer Türkiye'yi övdü. Bankacılığın kriz, skandal ve yolsuzluklar nedeniyle evrim geçirdiğini belirten Sayer, "Sektörün kuralları yeniden yazılıyor. Türkiye'de bankacılık birçok açıdan diğer ülkelerden birkaç adım önde. Artık akıllı telefon ve tablet PC'ler kullanılıyor. Üçüncü kuşak ile başladınız. Batı bankaları hâlâ bunu anlayamadı. Siz yeni başladığınız için öndesiniz" dedi.

MÜŞTERİYE ÖZEL HİZMET

Eski tip bankacılığın ortadan kalkacağını belirten Sayer önümüzdeki süreci şöyle anlattı: "Libor skandalı, Meksika'da çetelerin paralarının aklanması gibi usulsüzlükler daha çok denetlenen bir sektöre doğru gidişi getirdi. Türk bankaları dünyadakilerden daha yenilikçi. Bunun dışında artık bilgi kullanımı önemli hale gelecek. Artık bankalardaki faiz oranı ve fiyat gibi kriterlerin yerine, o kişiye özel kredi ve para yönetimi hizmeti verilecek. Yani kişiye özel bankacılık büyüyecek."

İSTANBUL'UN AVANTAJI İÇ PAZARI
İstanbul dünyanın finans merkezlerden biri olma yarışında. Bazen İstanbul'un rakibi bazen de tamamlayıcısı olarak gösterilen Dubai Finans Merkezi'nin kurucularından biri olan Nasser Alshaali, "İstanbul ve Dubai'nin kendine ait farklı özellikleri var. Dubai dünyanın Körfez Bölgesi'ne açılan kapısı oldu. Türkiye'nin farkı ise kendi iç pazarının olması. Ancak bunun dışında Afrika ve Orta Asya bölgeleri de İstanbul'un diğer avantajları" dedi.

SEKTÖRDE ŞEFFAFLAŞMA DÖNEMİ HIZLANIYOR
Dünyada bankaların yatırım ve perakende gibi alanlara ayrıştığını anlatan David Sayer, "Bu nedenle büyük bankalar, yavaş yavaş yeniden yapılanıyor. Perakende bankacılığında değişim daha hızlı olacak. Bankalar da bu süreçte şeffaflaşacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski kafa bankacılık bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN