Helalgen ağı oluşturalım

Giriş Tarihi: 26.10.2013

İstanbul'da bir araya gelen İslam dünyası, IHAF 2013'te helal akreditasyonu tartıştı. Bakan Bağış, "Helal Schengen veya Helalgen ağı oluşturmanın vakti geldi de geçiyor" dedi

Haliç Kongre Merkezi'nde, AB Bakanlığı'na bağlı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ev sahipliğinde Uluslararası Helal Akreditasyon Forumu (IHAF 2013) düzenlendi. Forumun açılışında bir konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Helalle haram arasındaki farkın bilinmesi sadece bizim adımıza değil, gelecek nesillerimizin selameti için de çok önemlidir. Kendi elimizle dinimizin, kültürümüzün düşmanlarını yetiştirmemeliyiz. Helal ürünlerin denetim altında dolaşabilecekleri serbestçe bir 'Helal Schengen' veya 'Helalgen' ağı oluşturmanın vakti geldi de geçiyor" dedi.

KONU DÜNYANIN GÜNDEMİNDE

Bakan Bağış, helal akreditasyonun sadece İslam ülkelerinin değil, dünyanın da önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyledi. TÜRKAK'ın, 2007'den beri Dünya Helal Forumu'na, 2012'den beri de "Halal Congress Middle East"a Türkiye adına katılımını sağladıklarını kaydeden Bağış, bu forumun İstanbul'da yapılmasının da kendileri için ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti. Bağış, forumun, "Helal yaşam için tek standart, tek sertifika ve tanınmış bir akreditasyon ile kesintisiz ticaret" hedefinin ilk adımlarından biri olduğunu kaydetti. Bağış, "Bu forum, helal akreditasyonda özellikle İslam ülkeleri arasında ticareti kolaylaştıracak mekanizmaların hayata geçirilmesi bakımından bir milat olacaktır" diye konuştu.

YENİ İŞBİRLİKLERİNİN SIÇRAMA TAHTASI OLACAK
Bağış, Müslüman ülkeler veya cemiyetler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden akreditasyon belgelerinin tanınmadığını ve bu nedenle de ortak ticaretin ciddi zarar gördüğünü belirtti. Bakan Bağış, "Helal akreditasyon konusunda İslam aleminde birlikteliğin sağlanması, Müslüman ülkeler arasında ticaretin geliştirilmesi ve yeni iş sahalarının doğması için bir sıçrama tahtası olacaktır. Biz diyoruz ki, gelin bu forumu geleceğe, kardeşliğe ve insanlığın selameti için bir sıçrama tahtasına hep birlikte dönüştürelim" diye konuştu. Helal lokmanın, "toprağa atılmış bir tohum" gibi olduğunu kaydeden Bağış, "İslam dünyasının arasına sızmış olan tefrika ve parçalanmışlık hali bugün 'helal belgelendirme' alanında da kendini açıkça göstermektedir" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helalgen ağı oluşturalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN