Turkcell'den tarihin en iyi çeyreği: 3 milyar TL

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Turkcell, 3'üncü çeyrekte yüzde 8'lik büyümeyle rekora imza attı. 9 ayda 1 milyar TL'lik yatırım yapan şirket, üç ayda 3 milyar TL gelir elde etti. Kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 699 milyona ulaştı

Turkcell, 2013 üçüncü çeyreğinde tarihinin rekor başarısını yakaladı. Üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Turkcell Grup, gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artırdı. İlk 9 aydaki gelirler ise geçen yıla göre yüzde 11 büyüdü. Şirket ayrıca tüm zamanların rekor "çeyrek" gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL'yi kasasına koydu.

MOBİL İNTERNET U ÇURDU

Büyümede en büyük pay yüzde 39'la mobil internet gelirlerine ait. Bu dönemde grup şirketlerinin performansa katkısı ise yüzde 36 oldu. Grubun AVFÖK'ü bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 1.016 milyar, net kârı da yüzde 22 yükselerek 699 milyon TL oldu. 2013'ün 9 ayında 1 milyar TL'lik yatırım yapan Turkcell Grup şirketlerinin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden VFÖK (Vergi- Faiz Öncesi Kâr) yüzde 10 artışla 631 milyon TL'ye ulaştı.

322 BİN ABONE

Turkcell 3'üncü çeyrekte 322 bin yeni abone kazandı. Böylece şirketin Türkiye'deki abone sayısı 35 milyona ulaştı. Turkcell Grup'un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71 milyonu buldu. Şirketin Abone Başı Aylık Ortalama Geliri (ARPU) yüzde 3.2 artarak 22.7 TL'ye yükseldi.

SÜREYYA CİLİV: YATIRIMA ODAKLANDIK
Turkcel'in üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Süreyya Ciliv "İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve iştiraklerimizin artan katkısıyla bu başarıı elde ettik" dedi. Ciliv şöyle konuştu: "Bu güçlü büyümeyi sürdürülebilir kılmak için yatırımlarımızı artırdık, teknoloji ve inovasyon ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler sunduk. Yerli tasarım akıllı telefonumuz Turkcell T40'ı ortalama akıllı telefonların yarı fiyatına satışa sunduk. Bu tür ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz."

UKRAYNA LIFE BÜYÜYOR
Turkcel'in rekor gelirinde yurtiçi ve dışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 27 büyüyerek 237 milyon TL'ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 521 bin haneye taşıdı. Şirketin Ukrayna operasyonu ise bölgesel büyüme stratejisiyle gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artırarak 124 milyon dolara taşıdı. Ukrayna'nın aktif abone sayısı ise bir yılda 1.2 milyon artarak 9.4 milyon oldu.

AKILLI TELEFONA 1 Y ILDA 3 MİLYON
Turkcel'in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 39 artarak üçüncü çeyrekte 385 milyon TL oldu. Bu artışta 3'üncü çeyrekte yüzde 26'ya ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. Akıllı telefon kullanıcılarına, 3'üncü çeyrekte 882 bin yeni abone katıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'den tarihin en iyi çeyreği: 3 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN