Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye 'çekici ülke' lideri

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Yurtdışında yeni pazarlar arayan ABD'li dev şirketler, Türkiye'yi 'çekici ülke' sıralamasının başına yerleştirdi

Küresel ekonomilerde kriz sürerken, Türkiye dünya devlerinin yatırım ajandasında ilk sıraya yerleşti. ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Khush Choks , Amerikalı şirketlerin yurtdışında yeni pazarlar aradığını anımsatarak, 1.5 yıl önce 4-5 ülke ekonomisinin incelemeye alındığını söyledi. Türkiye'nin Amerikan şirketlerince 'çekici ülke' sıralamasında başı çektiğini vurgulayan Choksy, "ABD'li şirketler bir yer bulmak istiyorlardı. Asya, Avrupa ve Ortadoğu'ya açılmada Türkiye'nin jeopolitik açıdan bir üs olacağına karar verildi" dedi.

ENERJİ GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Chicago'da düzenlenen Uluslararası Güneş Enerjisi Ticaret Fuarı dünyanın önde gelen enerji firmalarına ev sahipliği yaptı. Alpha Group Başkanı Fred Kaiser, dünyada enerjinin öneminin arttığını belirterek, "Türkiye için de enerji güvenliği önemli. Artık güvenilir temiz enerji önem kazandı" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Alpha firmasının ev sahipliğinde yapılan fuarda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, Türkiye'de GSMH'nin önümüzdeki 10 yılda 2.5 kat artacağını aktardı.

60 MİLYARLIK HARCAMA

Türkiye'nin doğalgaz ve petrole bağımlı bir ülke olduğunu söyleyen Babacan, geçen yıl 60 milyar dolarlık bir enerji harcaması yapıldığını hatırlattı. Bakan Babacan, hükümet olarak yenilenebilir enerjinin popüler hale geleceğine inandıklarını belirterek, "Güneş enerjisine de çok önem veriyoruz. Bu alan da popüler olacak" dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİNİN KAPILARINI AÇIYORUZ
Türkiye'de güneş enerjisi ile elektrik üretmenin kapılarını açtıklarını ifade eden Babacan, şunları söyledi: "Yenilenebilir enerji tesislerinin üretiminin satın alınması yönünde bir takım destekler var. Fiyatlar Almanya'daki kadar yüksek değil. Garanti fiyatlar getirdik. Bu da birçok projenin hayata geçmesini kolaylaştırdı. Bu garanti yenilenebilir enerji projelerinin kolay uygulanabilir ve finanse edilebilir hale getiriliyor."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye 'çekici ülke' lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN