Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya lüksü sevdi

Lüks otomobil markaları, eylül ayında tüm zamanların en iyi satış rakamlarına ulaştı. Lüks markalar, 2013'te tarihi satış rekoru kıracak

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Tüm dünyada lüks otomobile talep artıyor. Eylülde tüm zamanların en iyi satış rakamlarına ulaşan lüks otomobil markaları, adım adım rekora yaklaşıyor. Yılın ilk 9 ayında Alman BMW 1.4 milyon adet, Audi, 1.2 milyon adet, Mercedes Benz 1.1 milyon adet satış gerçekleştirdi. Audi'nin küresel satışları yüzde 7.6, BMW'nin yüzde 7.5 artarken, Mercedes Benz yüzde 10.1 ve Porsche yüzde 14.7 gibi iki haneli büyüme başarısı gösterdi. Alman markaların rekor satış rakamlarına ulaşmasında en büyük katkı Çin'den geldi. Lüks otomobilcilerin Çin'deki satışları yüzde 20 gibi rekor seviyede arttı.

ÇİN ABD'Yİ SOLLAYACAK
Lüks otomotiv markalarının gözdesi Çin'de geçen yıl 1.2 milyon adet lüks otomobil satıldı. Dolar milyoneri ve milyarderi sayısının hızla arttığı Çin'de lüks oto satışlarının 2013 sonunda 1.5 milyon adede ulaşacak. Pazarın her yıl yüzde 10 büyüyeceği tahmin edilen Çin'de 2020 yılında 3 milyon adet lüks oto satılacak. Bu gerçekleşirse, Çin ABD'yi geçerek, dünyanın en çok lüks oto satılan ülkesi olacak. Bugün ABD'de yaklaşık 2.3 milyon adet lüks otomobil satılıyor.

Türkiye'de satışlar katlandı
Lüks
oto pazarı Türkiye'de de büyüyor. 2009'da 27 bin adet, 2010'da 40 bin, 2011'de 48 bin, 2012'de 50 bin adede yükseldi. Lüks segment, son 4 yılda 2 kat büyüdü. Özellikle, vergi avantajına sahip küçük motorlu lüks modellerin sayısının artması, pazarın büyümesine önemli katkı yaptı.

Volkswagen Grubu'na yaradı
Lüks otomobil talebinin artması, bünyesinde Audi, Porsche, Lamborghini, Bentley ve Bugatti gibi lüks markaları bulunduran Volkswagen Grubu'na yaradı. VW Grubu, yılın 9 ayında 7 milyon araç satışı gerçekleştirerek, rekor kırdı. Grubun satışları geçen yıla göre yüzde 4.8 büyüdü.
İzmitli Hyundai i10 satışa sunuldu
İzmit'te üretilen Hyundai i10, Türkiye pazarında satışa sunuldu. Markanın globalleşme çalışmalarının bir diğer adımını oluşturması bakımından önemli bir yere sahip olan yeni i10, 1.0 lt D-CVVT Style düz vites versiyonuyla birlikte 28 bin 490 TL'ye satılıyor. 1.0 ve 1.2 lt benzinli motor seçenekleri bulunan yeni i10, öncelikle ekim ayında 1.0 düz vites seçeneği ile showroomlardaki yerini alıyor. Kasım ayının sonunda ise 1.0 ve 1.2 otomatik vites seçeneği Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak. 1.0 lt manuel ve otomatik modeller sadece Style donanım seviyesiyle sunulurken, 1.2 lt otomatik versiyon ise sadece Elite donanım seviyesine sahip olacak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya lüksü sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN