Erdoğan: Tokyo-Üsküdar, olur mu olur

“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Marmaray, düzenlenen törenle hizmete giriyor. Japonya Başbakanı Abe’nin "Tokyo’dan İstanbul’a kadar hızlı tren yolu kuralım” önerisine yanıt veren Başbakan Erdoğan, “Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu olur” dedi.

Giriş Tarihi: 29.10.2013 17:01 Güncelleme Tarihi: 29.10.2013 17:02
İstanbul Boğazı'nda tarihi bir gün yaşanıyor. Marmaray, Cumhuriyet'in 90. yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta'nın yanı sıra 8 ülkeden 9 bakanın katılımıyla hizmete açılıyor.

Törende konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, "Haydi şimdi de Tokyo'dan kalkıp İstanbul'dan geçip Londra'ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım" diye konuştu.

ERDOĞAN: TOKYO-ÜSKÜDAR; OLUR MU OLUR

Konuk başbakanların konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan kürsüye çıktı.

Başbakan Erdoğan, kısaca şöyle konuştu:

"Marmaray'ın İstanbulumuza, Türkiyemize, tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlamlı günde Fatih Sultan Mehmet'i rahmet ve minnetle yad ediyorum. Projenin hayalini kuran, bu hayali projelere döken Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülhamit'e de rahmet yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal'e, bu projenin gerçekleşmesine katkı sunanlara gönülden şükranlarımı ifade ediyorum.

'Asrın Projesi' Marmaray'ı son derece anlamlı bir günde hizmete açıyoruz. Bugün yaşadığımız gurur aynı zamanda Cumhuriyetimizin, demokrasimizin, birlik ve kardeşliğimizin gururudur.

11 yıl boyunca ulaştırma yatırımlarına ağırlık verdik. 'Yol medeniyettir' dedik. Cumhuriyetimizin ilan edildiği yolu hiç unutmadık. Cumhuriyet kazanımlarına yenilerini ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de buluşturduk. Göreve geldiğimizde Türkiye'de 26 havaalanı vardı, bugün 50'yi aşkın havaalanı var.

Marmaray, sadece iki kıtayı kavuşturmakla kalmıyor, 150 yıllık hayalleri gerçekle buluşturuyor. Marmaray, sadece iki kıtayı değil; insanları, halkları ve ülkeleri buluşturuyor.

'TOKYO-ÜSKÜDAR OLUR MU OLUR'

Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu olur. Marmaray, Pekin'den Tokyo'dan Londra'ya kadar tüm kardeşlerimizin projesidir.

Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil, aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray bir barış projesidir. Marmaray sadece yolcuları değil, sevgiyi, muhabbeti, aşkı, kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır.

2015'te de biraz daha güneyden otomobillerin geçeceği tüp geçidi bitireceğiz. Tüp geçişle 3. köprü de bitirilecek.

Bu büyük eser, aynı zamanda insanlığın bir eseridir. İstanbul'da, Türkiye'deki her bir kardeşim bu büyük projeyle gurur duysun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Tokyo-Üsküdar, olur mu olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN