Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler Körfez'de şube yarışında

Arap finans devleri Türkiye'de banka peşine düşerken Türkler de rotayı Ortadoğu'ya çevirdi. Son olarak Kuveyt Türk, aldığı izinle Katar'da bankacılık yapacak

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Küresel ekonomik krizde Avrupa ve ABD'deki bankaların birçoğu küçülme politikasına girerken, Türk rakipleri ise hem hız kesmeden büyüyor hem de küresel ağını genişletiyor. Avrupa ve eski Sovyet Bloku ülkelerinde şubeleşen Türk bankalarının yeni gözdesi ise ekonomik anlamda ilişkilerin hızla arttığı Ortadoğu ülkeleri. Türk piyasasında artan İslami enstrümanların yanı sıra Körfez Bölgesi'yle hızlanan ticari ilişkiler de Türk bankalarının rotasını Ortadoğu coğrafyasına çevirmesine neden oluyor.

Son liman Katar

Son dönemde Suudi Arabistan'ın en büyük bankası NCB, Kuveytli Burgan Bank, Lübnanlı Bank Audi, Katarlı CBQ gibi Arap bankalarının ortaklık ve satın alma yoluyla Türkiye'ye girerken, Türk bankaları da bölgede 20'ye ulaşan şubeyle ağını büyütüyor. Şu ana kadar Bahreyn, Irak, Mısır, Dubai, İran, Suudi Arabistan'da bulunan Türk bankaları Ortadoğu halkasına Katar'ı da ekledi. Dubai'de bir iştiraki bulunan Kuveyt Türk, Katar'da şube için lisans aldı. Katılım bankası, Qatar Financial Center'da şube açarak ülkeye adım atan ilk Türk bankası olacak.

En gözde ülke Bahreyn
Arap finansının önemli merkezlerinden Bahreyn, Türk bankaları için Ortadoğu'daki en önemli üs olarak biliniyor. Denizbank, Finansbank, ING Bank A.Ş, TEB, Ziraat Bankası, Halkbank, İşbankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi'nin Bahreyn'de şubesi bulunuyor. Irak'ta ise Türk bankalarının 6 şubesi bulunuyor. Bank Asya, ülkedeki ilk katılım bankası olurken, Akbank ve Garanti Bankası'nın da şube açacağı konuşuluyor. Akbank, 2009'da Akbank Dubai Limited ile Ortadoğu'ya açılmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler Körfez'de şube yarışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN